Kuzhina tradicionale

Qofte spinaqi

Qofte spinaqi................... Përbërësit: 1 kg spinaq 2 vezë 1 lugë kafeje manxuranë 2 lugë gjelle parmixhan i grirë Miell qiqrash 2 qepë 3 lugë gjelle vaj Kripë Përgatitja: Skuqni qepët e grira me manxuranën dhe...

Ëmbëlsira

Mollë të pjekura më fruta të thata PËRBËRËSIT:  4 mollë të mëdha të verdha, 100 g sheqer kaf, 65 g arra të copëtuara, 40 g rrush i thatë, 50 g gjalpë, ½ lugë çaji kanellë, ¼ lugë çaji karafil dhe 120 ml lëng portokalli.

Kungulli i pjekur konsiderohet mbretëresha e menusë së vjeshtës

Kungulli i pjekur konsiderohet mbretëresha e menusë së vjeshtës: pak kalori dhe ushqyese në të njëjtën kohë, ka një efekt të butë në stomak.Përbërja...

Qofte kungull njomë

Petat me kungull i njomë mund të shërbejnë si një pjatë anësore perfekte ose si një pjatë më vete dhe janë shumë të lehta për t'u përgatitur

Hasudja e pjekur …. Ëmbëlsira Shqipetare

Një specialitet që është përgatitur prej dekadash me radhë në të gjitha trevat shqiptare. Në zona të ndryshme ajo ka emërtesa të ndryshme, diku...

Vezët e ziera dhe të mbushura ….

Vezët e ziera përdoren më së shumti si gjella anësore, mund t'i përgatisim edhe si gjellë më vete, shumë të shijshme. Sigurisht, vezët...

RECETA DHE MEZHET nga rrushi karameli rrushit bejhemi të varur po i mire eshte si karamel i mollëve

Ndërsa mollët e karamelit janë një element i shijshëm i vjeshtës, ato janë gjithashtu ngjitëse dhe të vështira për t'u bërë. Dua të them,...

Supa e Beut –Tradita e Vjetër Prizrenase

Cilësohet si Supa e Beut për shkak të shijes fantastike që ka por edhe vlerave ushqyese gjithashtu. Foto: Flickr Tradita e hershme e të gjitha...

Qumështor me miell misri

Foto: Flickr Një ëmbëlsirë tradicionale e cila ka një mbushje kremoze mes dy petave të holla mund të bëhet dhe me miell misri? Përbërësit për 6-8 persona 350...

Shurupi i trëndafilit tek shumë shqiptarë zgjon e nostalgjinë

Për shumë shqipta­rë shurupi i trën­dafilit zgjon ndjesinë e nostalgjisë për kohët e dikurshme, kur ishte një ndër pijet më të veçanta. Shurupi i...