Shëndeti

Shëndeti i mirë është një dhuratë që nuk ka çmim

Shëndeti është gjëja më e çmuar që ka njeriu. Shumica e njerëzve e kuptojnë vlerën e shëndetit vetëm kur e humbasin atë dhe krejt...

SHËNDETI: Nëse ndryshoni qëndrimin para gjumit, do të ndryshoni edhe ndijenjen gjatë gjumit dhe në mëngjes.

Shumë fakte psikologjike na ndihmojnë të ndihemi më mirë, por pak njerëz i dinë ose nuk i përdorin ato. Fakte psikologjike që ndihmojnë i...

Disa lloje ushqimesh që nuk janë të mira për t’u ngrënë para gjumit

Një portokall para gjumit mund t'ju mbajë zgjuar për orë të tëra, ashtu si çokollata apo drithërat…A keni shkuar ndonjëherë në shtrat të lodhur nga aktivitetet e një dite të tërë, por ende nuk keni mundur të bini në gjumë? Apo ju është ndërprerë gjumi nga zgjimet e shpeshta? Arsyeja e ëndrrave të shqetësuara mund të fshihet në ushqimin që hani para gjumit. Këto 7 lloje ushqimesh duhet t’i anashkaloni patjetër në mbrëmje.

Maskë e cila paralajmëron viruse dhe koronavirusin nese janë të pranishme në ajër

Nga: katrina rožič Yin Fang, një shkencëtar materialesh në Universitetin e Shangait Tongji, dhe kolegët e tij prezantuan shpikjen e tyre në revistën Matter. Shpikësit...

BAJAMET NE UJE

Ju lutemi keni kujdes re se pija është jashtëzakonisht e fortë… Bajamet janë të shëndetshme sepse janë të pasura me vitaminë E, zink, magnez dhe...

JETE E SHENDETSHME: ...

Nuk kërkohen shpenzime të mëdha financiare, ndryshime të mëdha apo ndërhyrje estetike për një pamje më tërheqëse. Ne vetëm duhet të përfitojmë nga ajo...

Çaji – një pije shëruese e mrekullueshme

Përfitimet shëndetësore të çajit janë të shumta. Ai përmban vitamina, minerale dhe antioksidantë. Një filxhan çaj përmban 2 herë më pak kafeinë, ndryshe nga...

Rrushi i thatë…

Rrushi i thatë është një kategori e pazëvendësueshme e frutave të thata. Ato përdoren në të gjithë botën për të përgatitur një shumëllojshmëri gatimesh,...

Si të kuptoni nëse jeni të infektuar me COVID-19..? Si ta trajtoni në shtëpi?

nga: Hana Rama Këshilla e mjekut: Nëse pas testit nuk keni kollitje, ose nuk keni ndonjë ndjesi tjetër të keqe apo telashe me frymëmarrje, kjo dëshmon...

Kafshët shtëpiake gjatë lockdown-it ndikojn pozitivisht në shëndetin mendor të pronarit

Kafshët shtëpiake gjatë bllokimit ndikuan pozitivisht në shëndetin mendor të pronarit Hulumtimet kanë zbuluar se kafshët shtëpiake kanë pasur një efekt pozitiv në shëndetin mendor...