Shqipëri

Femrat e famshme shqiptare

Revista “Iliria” dhe shoqata Mbretresha Teuta- Klubi i grave shqiptare në Kroaci,  prej njëzet vitesh, Janë  të parat dhe të vetmet që kanë nxjerrë në pah femrat shqiptare të shquara përgjatë historisë, që nga mbretëresha Teuta, një nga femrat e para, sundimtarë dhe mbretresha në histori te ilirve , dhe pasardhës të shqiptarëve deri në arritjet bashkëkohore si doktoratura e Elenës Gjika, e cila ishte e para grua në botë që mori doktoraturën në shkencat shoqërore.

TIBOR VARGA KRYETARI I KËSHILLIT PËR PAKICAT KOMBËTARE TË RK : Ligji kushtetues i Kroacisë rezultoi të jetë më cilësor, krahasuar me vendet e...

INTERVISTË EKSKLUZIVE Intervista u realizua nga: Shenida BilalliRevista “Iliria” intervistoi kryetarin e ri të Këshillit për Pakicat Kombëtare, z. Tibor Varga,në të cilën shpalosi misionin...

Ministri i Mbrojtjes RK, Ivan Anushiç u takuar në Zagreb me ministrin shqiptar të Mbrojtjes Nik Peleshi.

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes, Ivan Anushiç është takuar në Zagreb me ministrin shqiptar të Mbrojtjes Nik Peleshi. Kroacia dhe Shqipëria janë tradicionalisht vende mike dhe aleate Ministri i Mbrojtjes, Ivan Anushiq, me atë rast ka thënë se kanë biseduar për të gjitha situatat aktuale, që sigurisht është situata e sigurisë në Evropën Juglindore. “Situata e sigurisë në Evropën Juglindore nuk është e kënaqshme”, tha ministri Anushiç dhe theksoi se Kroacia dhe Shqipëria janë tradicionalisht vende mike dhe aleate që kanë rënë dakord për qëndrimet për çështjet e politikës së jashtme nga Ukraina në Evropën Juglindore. “Ramë dakord për bashkëpunim në të ardhmen që do të forcohet për bashkëpunim më specifik mes ministrive të mbrojtjes”, tha ai dhe shtoi se kanë nënshkruar një Memorandum mirëkuptimi. Situatë e cila nuk është aspak e kënaqshme në aspektin e sigurisë dhe që kërkon aktivitete të caktuara, kështu që ne sot e nënshkruam Memorandumin e Marrëveshjes”, tha Anushiq. Ai theksoi se Kroacia dhe Shqipëria janë tradicionalisht vende mike dhe aleate që kanë rënë dakord për qëndrimet për çështjet e politikës së jashtme nga Ukraina në Evropën Juglindore.

INTERVISTË EKSKLUZIVE ME PRESIDENTIN E SHQIPËRISË  BAJRAM BEGAJ GJAT VIZITES NË KROACI:

 Shqipëria e meriton integrimin në BE Intervista u realizua nga: Shenida Bilalli Presidenti Bajram Begaj, gjatë vizitës së tij zyrtare në Kroaci, insistoi në  bashkëpunim ekonomik...

Presidenti Begaj në vizitë shtetërore në Kroaci takoj komunitetin shqipetar te Kroacise

Nga: Shenida Bilalli Presidenti i Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviq, tha në takimin me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaja. “Shqipëria duhet të ishte...

Xhubleta- Veshje tradicionale shqiptare, më e vjetra në botë (2400 vjet) e mbrojtur nga UNESCO

Xhubleta- Veshje tradicionale shqiptare, më e vjetra në botë (2400 vjet) e mbrojtur nga UNESCO

Blinken: SHBA mbështetje Shqipërisë për sulmet kibernetike

Kohëve të fundit Shqipëria po përballet me sulme të forta kibernetike, të cilat janë identifikuar se vijnë nga Irani. Ky shtet i ka mohuar këto pretendime, por kryeministri shqiptar, Edi Rama, deklaroi se është vërtetuar se këto sulme janë nga ky vend.

Shqipëri-Kosovë, në mbledhjen vjetore të qeverive ...

Mbledhja e përbashkët vjetore e dy qeverive Shqipëri-Kosovë u zhvillua në Elbasan, nën drejtimin e kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit Albin Kurti, me...

Edi Rama, me rastin e vizitës së tij në Romë: SERBIA DUHET TA NJOHË KOSOVËN

shkruan: Zh. Stiposhek Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me rastin e vizitës së tij në Romë, ka folur, mes tjerash, për çështjet e hapura...

Ballkani i Hapur: Udhëheqësit angazhohen për zbatimin më efektiv të masave për lëvizjen e lirë

Edi Rama, Aleksandar Vuçiq dhe Nikolla Dimitrov; Foto: Presidenca e Serbisë Liderët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë u takuan sot në...