Muzika

“Mbretëresha Teuta” ka mbajtur një memorial dhe koncert me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Maria Krajës.

Në organizimin e Klubit të Grave Shqiptare të Kroacisë, "mbretresha Teuta", më 14. dhjetor 2012, në opusin e zbulimit të grave të famshme shqiptare, në Bibliotekën e qytetit të Zagrebit, Bogdan Ogrizovic, eshte organizuar dhe drejtuar nga presidentja shoqates Shenida Bilalli, me mbështetjen. i Ambasadës së Shqipërisë dhe Ambasadës së Kosovës në Kroaci, Këshilli për Pakicat Kombëtare në Republikën Kroate dhe revista për dhe familjen dhe gra "Iliria"-, me një koncert, kujtimi i këngëtares shqiptare me famë botërore, Marija Kraja, u shënua me titullin “100 vjet nga lindja e Marija Krajës”.

MARIGONA QERKEZI, SOPRANOJA KOSOVARE SHKËLQEU NË VENDLINDJEN E SAJ NË ZAGREB

Një nga sopranot e reja kryesore në skenën italiane të operës, Marigona Qerkezi nga Kosova, në fund të janarit 2022 debutoi në Teatrin Kombëtar Kroat në Zagreb në rolin e Leonorës Il Trovatore të Giuseppe Verdit me regji të maestro Piero, Giorgio Mora. dhe magjepsi publikun e Zagrebit.

Shqipëria me Anxhela Peristerin shkëlqeu në finale në Roterdam

Eurovision 2021  Anxhela Peristeri performon e dyta në skenën e Eurovisionit në natën finale • 20 Maj 2021  Shkruan: Florentina Hoxha Anxhela Peristeri ka befasuar të githë adhuruesit...

Kristina Kolar sopranoja me preardhje shqipetare gjithnjë e më e famshme

Intervistë: Në spektaklin e Splitit të këtij viti në Aida të Verdit, Kristina Kolar ishte e jashtëzakonshme, thonë kritikët e muzikës, në rolin kryesor...

Intervju: Kristina Kolar

Na ovogodišnjem splitskom spektaklu Verdijeve Aide, Kristina Kolar bila je izvanredna, kažu glazbeni kritičari, u naslovnoj ulozi zarobljene etiopske princeze Aide. U glasu sopranistice...

Irene Papas: Unë jam shqiptare, Peloponezi është plot me shqiptarë

Irene Papas, një aktore legjendë me mbi 50 vjet karrierë pas saj, aludon përsëri se ajo është shqiptare. Papas është e njohur për rolet...

Intervistë me divën e operas kosovare Besa Llugiqi:

Intervistë me divën e operas kosovare Besa Llugiqi Intervistë: Shenida Bilalli Željka Stipošek Besa Llugiqi, një nga sopranot më të famshme të Kosovës, po arrin sukses...

Shqiptaret kanë pushtuar majat e muzikës botërore

Shqiptaret kanë pushtuar majat e muzikës botërore

INTERVISTË: Shpresa Gashi

Ikona e muzikës shqiptare nga Kosova