“Žene i politika mira”
te promocija knjige 55 intervjua…
U ozračju Dana albanske zastave, božićnih blagdana i Međunarodnog dana ljudskih prava, 18. prosinca, 2024. u Novinarskom domu u Zagrebu, pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske, održana je tradicionalna međunarodna, kulturno-politička manifestacija “Dani Kraljice Teute 2024”. Sve to istodobno s platformom razmjena ideja i iskustava i fokusom na temu “Žene i politika mira”, u čast 34 obljetnice osnutka udruge, koja se održava 20 godina u organizaciji Kraljice Teute – Kluba albanskih žena Hrvatske uz potporu Kulturnog albanskog društva, Hrvatske – Shkendija.
Tom je prilikom predstavljena i knjiga „55 intervjua poznatijih osoba o Kosovu, Albaniji i suradnji s Hrvatskom“, autorice Shenide Bilalli, o kojoj je govorila poznata povjesničarka Andrea Feldman.
Inspirirani likom i djelom kraljice Teute, kulturno-politička manifestacija godinama slavi ime Teute, pod motom „ Dani Kraljice Teute 2024“ s puno emocija i simbolike – kao povijesnu figuru i simbol snage, otpornosti i doprinosa žena tijekom povijesti.
„Dani Kraljice Teute 2024“ održana su uz podršku Ureda predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, koji su zaželjeli puno uspjeha pismom potpore Kraljici Teuti i vodstvu.
Svečanom događanju pridonijelo je vođenje programa cijenjene voditeljice, Lejdi Oreb, koja je profesionalizmom i elegancijom dala manifestaciji vrhunsku kvalitetu. Zvonko Novosel, zagrebački akademski glumac, u ulozi rimskog naratora, umjetničkih dijelova o Kraljici Teuti, dodao je svojom izvedbom posebnu notu cijelom događaju.
Brojnu publiku tijekom otvaranja međunarodne manifestacije, dojmila je performansa albanske pjesme “O e bukura More”, u prijevodu „O moja lijepa Morea,” staru 600 godina, koja je izvedena vrlo emotivnim i dirljivim plesom plesne grupe klasičnog i modernog baleta Ilirke, u koreografiji Shenide Bilalli, vrlo impresivno.
Nastavak večeri protekao je u izuzetno svečanoj i inspirativnoj atmosferi. Organizatorice i mlade i lijepe članice Kraljice Teute, među kojima je bilo liječnica, pravnica, ekonomistica, novinarki, u prekrasnim haljinama raznih boja iz kazališnih predstava o Teuti i performansi plesne grupe Ilirke, koje su same šile, svojom pojavom donijele su dodatni sjaj događaju.
Srdačno su pozdravile goste i predstavile časopis Iliriju, koji izlazi već 19 godina i ima značajnu ulogu u promicanju uspjeha i postignuća albanskih žena u svijetu, ističući ih na svojim naslovnicama. Time ne samo da priznaju njihove doprinose, već i inspiriraju druge žene unutar i izvan albanske zajednice.
Ovaj časopis svakako je vrijedan izvor informacija o Albancima i suradnji dvaju naroda, ali je i nadahnuće, pokazujući svijetu pozitivne primjere albanskih žena koje uspijevaju u raznim područjima: Kraljica Teuta, Majka Tereza, Rita Ora, Dua Lipa, Mira Murati…
Ana Planinc Peraica, poznata hrvatska liječnica, bivša predsjednica
Hrvatskog katoličkog liječničkog društva, i članica Hrvatskih intelektualki, istaknula je kako joj je čast biti počasna predsjednica Kraljice Teute i dugogodišnja suradnica časopisa Iliria, ali i dugogodišnja prijateljica Shenide Bilalli, koja je također članica Hrvatskih intelektualaca i mnogih drugih hrvatskih udruga
Tijekom proteklih 30 godina, kao osoba, novinarka i redateljica, Shenida Bilalli je svojim filmovima i tekstovima pomagala hrvatskim intelektualcima i Katoličkom društvu hrvatskih liječnika, tijekom Domovinskog rata 1991., kao i mnogim udrugama i ljudima, što pokazuje predanost, humanizam i njezinu veliku odanost hrvatskoj zajednici.
Zahvaljujem joj na svemu što je svojim velikim trudom i odricanjem pridonijela našoj zajednici i istini o Hrvatskoj u svijetu. Stoga smo svi uz nju, i bit ćemo i dalje uz našu neumornu radišnu Shenidu Bilalli i Kraljicu Teutu – Klub Albanskih žena Hrvatske, u kojem su vrlo vrijedne žene i kreativne članice.
Prisutnost diplomata i vrlo uglednih građana Hrvatske, poput bivšeg predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, bivše premijerke Jadranke Kosor, predsjednika Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH Tibora Varge, izaslanice gradonačelnika Grada Zagreba Tanje Horvatin, voditeljice Odjela za nacionalne manjine u Gradskom uredu za kulturu i civilno društvo, te drugih visokih dužnosnika, diplomata i predstavnika mnogih udruga i medija, pokazala je koliko je međunarodni događaj i promocija knjige važan, te rad članova Kraljice Teute – Kluba albanskih žena Hrvatske.
U pozdravnoj riječi bivši predsjednik RH Ivo Josipović, istaknuo je da je podržao Republiku Kosovo od prvog trenutka svog mandata.
Kasnije se zalagao za promicanje prava nacionalnih manjina i žena, uključujući albansku manjinu koja je u velikom broju branila Hrvatsku. Također je podržao je i angažman Kraljice Teute kroz časopis Iliriju, za koji je dao intervju, i drago mu je što je uvršten u knjigu koja će imati veliki značaj za hrvatsku i albansku zajednicu.
Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH, u svom obraćanju naglasio je da Vlada i Savjet za nacionalne manjine RH daju podršku mnogim nacionalnim manjinama, udrugama i ženskim organizacijama kojih je vrlo malo, ali Kraljicu Teutu već 20 godina financijski pomažu u realizaciji više programa. Nastavit će i dalje podržavati ovako bogate programe, koji čuvaju i promoviraju tradiciju i kulturu nacionalnih manjina. Istaknuo je kako je ove godine proračun za nacionalne manjine porastao za 20 posto, što predstavlja značajan korak u podršci i razvoju njihovih programa i aktivnosti.
Posebnu dimenziju i podršku Danima Kraljice Teute 2024.
dali su i veleposlanici triju država –
Republike Kosova Martin Berishaj, zamjenica veleposlanika Albanije u RH Alma Kasa, ministrica savjetnica veleposlanstva Republike Albanije u Zagrebu, te veleposlanik Republike Makedonije Milaim Fetai. Njihova prisutnost i obraćanje, istaknulo je međunarodni značaj manifestacije, te solidarnost i podršku albanskoj zajednici u Hrvatskoj, Kraljici Teuti – Klubu albanskih žena Hrvatske i poželjela što bržu dalju integraciju žena u Hrvatskoj i svijetu.
Cijenjene gošće koje su došle iz nekoliko zemalja – kao sudionice tribine „Žene i politika mira“ – svojom prisutnošću obogatile su ovaj međunarodni događaj.
One su vrlo uspješne žene sa svjetskom reputacijom, koje su svojim individualnim angažmanom ostavile značajan trag na međunarodnoj razini u politici, kulturi, umjetnosti i društvenim aktivnostima u promicanju mira:
Sonja Biserko, poznata aktivistica i predsjednica HHO-a – za ljudska prava iz Srbije, Flora Macula, stručnjakinja za međunarodne odnose pri UN-u, Kosovo, Jadranka Kosor, novinarka i bivša premijerka Republike Hrvatske, Morana Paliković – Gruden, istaknuta bivša saborska zastupnica i novinarka, Gordana Sobol, političarka, bivša saborska zastupnica i sociologinja, Andrea Feldman, poznata hrvatska povjesničarka, Shenida Bilalli, redateljica i novinarka, aktivistica za ženska prava nacionalnih manjina.
Gospođa Sonja Biserko govorila je o “Regionalnoj suradnji”, naglasivši važnost jačanja i unapređenja suradnje među zemljama jugoistočne Europe,
posebno u pitanjima važnim za žene. Istaknula je iskustva žena u političkim procesima na Kosovu, u Srbiji i drugim zemljama, naglašavajući kako suradnja ostaje ispunjena poštovanjem, unatoč mnogim izazovima, ali i nevjerojatnom snagom i odlučnošću.
„Manifestacije poput Dana Kraljice Teute i inicijative gospođe Bilalli, raduje me i zato sam došla, jer igraju ključnu ulogu u promicanju solidarnosti i poštovanja, te pružaju platformu za razmjenu novih ideja i iskustava. Ovakvi događaji pomažu u rušenju predrasuda o narodima i jačanju zajedništva, što je nužno za stvaranje boljeg društva, posebno između Kosova i Srbije, na kojem već godinama surađujem s albanskim i srpskim ženama na Kosovu. Suradnja koja je ispunjena poštovanjem, unatoč svim preprekama, ključna je za napredak i ostvarivanje dijaloga.“
Flora Macula – UN, gošća s Kosova, posvetila se temi “Žene u izgradnji mira”, fokusirajući se na edukaciju i osnaživanje žena, te kako to utječe na razvoj mira i stabilnosti u regiji i svijetu. Istaknula je iskustva žena, žrtava ratova u Ukrajini, Bangladešu i Siriji, gdje radi s njima, ispričala je o svojoj dugogodišnjoj suradnji sa ženama iz Srbije i Bosne i Hercegovini. Navela je da joj je drago da Kraljica Teuta godinama okuplja žene iz regije – i ne samo Albanke, već i ostale, što je osnova za dobar dijalog žena raznih nacionalnosti koje mogu jedne drugima pomoći.
Jadranka Kosor u svom kratkom i toplom izlaganju govorila je o „Ulozi žena u politici – žene u vodstvu“, te izazovima i prilikama kroz koje je prošla na vodećim pozicijama u politici i poslovnom svijetu.
Kao bivša premijerka, imala je značajnu ulogu u povijesti Hrvatske, bila je potpisnica sporazuma između Hrvatske i Slovenije, što je bio važan korak u rješavanju dugogodišnjeg graničnog spora između dviju zemalja. Njezino iskustvo i doprinos u politici svakako mogu biti inspiracija mnogim ženama koje teže vodećim pozicijama. U svom izlaganju Kosor je istaknula svoje iskustvo i suradnju s Albancima, Tomom Kačinarijem, a posebno s kolegicom s HRT-a, Shenidom Bilalli, s kojom je razvila vječno i iskreno prijateljstvo. Njezine riječi o prijateljstvu i suradnji dodatno su naglasile važnost međusobnog poštovanja i podrške među ženama različitih nacionalnosti i kultura.
Morana Paliković – Gruden prenijela je iskustvo i stajališta o “Prevenciji sukoba”, naglašavajući metode i pristupe u prevenciji sukoba, te njen dugogodišnji angažman na međunarodnoj razini, s posebnim naglaskom na ulogu žena u regiji i nekoliko država među kojima su Srbija i Kosovo. Istaknula je doprinos žena u kreiranju i održavanju mira, te važnu ulogu zajednica civilnog društva i nevladinih organizacija u promicanju prava žena i manjina, kao što je i dugogodišnji primjer u Hrvatskoj udruga Kraljica Teuta, s kojom godinama izvrsno surađuje i podržava od prvog trenutka.
Gordana Sobol s temom “Edukacija i osnaživanje žena”, prenijela je iskustvo strategije za povećanje obrazovnih i profesionalnih mogućnosti za žene, posebno unutar manjinskih zajednica. Istaknula je potrebu za većom političkom participacijom žena i njihovom zastupljenošću u političkim odlukama, kao što je udruga Kraljica Teuta izašla sa svojom listom na izborima za predstavnike nacionalne manjine u Gradu Zagrebu, imale su podršku svih nas . To je velik korak naprijed i pokazuje koliko je važno imati žene na pozicijama moći i utjecaja, pogotovu kod nacionalnih manjina koje su u malom broju.
Shenida Bilalli govorila je o važnosti zaštite prava i promicanju interesa nacionalnih manjina, posebno istaknuvši iskustva osnivanjem udruge albanskih žena u Hrvatskoj 90. godina i podršku koju je dobila prije 34 godine od hrvatskih političarki i političara i mnogih hrvatskih udruga, kada je osnovana.
Ključni izazovi s kojima se suočavaju nacionalne manjine, stereotipi i predrasude, udruga Kraljica Teuta nije prolazila kroz taj put, već je prihvaćena od svih državnih hrvatskih i gradskih institucija RH, koje su podržale, dale prostor i sredstva, kako bi djelovale.Pomogli su mnogi i zahvaljujući Savjetu za nacionalne manjine RH udruga je postigla velik uspjeh.
Osnivana je prije 34 godine, a punih 20 godina realizirala je mnoge programe: uključujući politički angažman,zapošljavanje 28 žena izdavanja časopisa Iliria, kulturne manifestacije, simpozije Dani Kraljice Teute 2005.-2024., osnovala je plesnu grupu Ilirke, kazalište „Teuta“ i izdavala knjige, kalendare, brošure u kojoj sudjeluje najmanje 40 članova, udruge u svim programima uz financijsku pomoć Savjeta za nacionalne manjine RH, istaknula je Bilalli.
Tijekom izbora 2007., 2011., 2015. predale smo izbornu listu Kraljice Teute za članove Vijeća nacionalne manjine Grada Zagreba, pravnu podršku i suradnju s drugim udrugama, što svjedoči o našoj predanosti i snazi“.
„Put Kraljice Teute nije bio lagan“,
neki članovi albanske zajednice, na čelu s nekoliko žena, koje su željele doći do pozicije i kapitala, bez adekvatnog obrazovanja, iskustva ili reputacije. Od samog početka suprotstavljali su se djelovanju Kraljice Teute, kopirali su i uzimali naše programe, provodili mobing, zastrašivanja, etiketiranja i kompromitiranja članica udruge, Kraljice Teute, s težnjom da se ugasi udruga.
„Na očigled svih Albanaca u Zagrebu, te iste osobe predstavljaju se lažnim biografijama, potpisuju kao prevoditeljice, književnice, pedagoginje s neadekvatnim diplomama predavajući djeci u školi i radeći po nekoliko poslova u zajednici i na taj način otežavalo se zapošljavanje i integraciju mnogih mladih obrazovanih albanskih kadrova, žena koje su rođene u Hrvatskoj i teže Europskoj uniji. Svojim znanjem i obrazovanjem promijenili bi stereotipe o albanskim ženama i narodu, te se osnaživale kroz edukacijske programe, stekle znanja i vještine i uključile u društvo i politiku Hrvatske“.
U daljem izlaganju Bilalli je navela kako se u svojoj karijeri kao novinarka i redateljica od 90. do 2000., borila protiv agresije i za mir,
no danas smatra da se treba boriti, protiv nepotizma, manipulacije i neadekvatnih kadrova, unutar zajednice, što je glavna prepreka bržeg i boljeg integriranija albanske zajednice, posebno intelektualaca i mladih žena u Hrvatskoj i europskom društvu.
“Međunarodne i kulturne manifestacije, poput Dana Kraljice Teute, igraju ključnu ulogu u rušenju tih predrasuda i isticanju pojedinih osoba.
Zato nam je važno nastaviti promovirati obrazovanje i integraciju, te osnaživati žene kako bi se njihov doprinos priznao i cijenio. Kroz podršku ovakve manifestacije, polako mijenjamo percepciju i otvaramo nove mogućnosti za mlade albanske kadrove” – završila je izlaganje S. Bilalli.
Posebna čast na manifestaciji bila je prisutnost hrvatske povjesničarke dr. sc. Andree Feldman na promociji knjige “55 intervjua s najistaknutijim ličnostima… Njena prisutnost i govor bili su dragocjen doprinos događaju, s obzirom na njezin znanstveni i akademski ugled u Hrvatskoj i svijetu. Andrea Feldman poznata je po svojim radovima i predavanjima povijesti na nekoliko sveučilišta u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, SAD-u i Velikoj Britaniji.
U izlaganju o knjizi “55 intervjua…”, redateljice i novinarke Shenide Bilalli, Andrea Feldman istaknula je da je knjiga vrlo važan omnibus informacija s intervjuima poznatih osoba i da je to velik i hvalevrijedan posao. Kroz knjigu je upoznala mnoge fenomene, značaj albanske kape – plisa, i ostalih simbola, albanske ženske narodne nošnje – đubelete stare 2600 godina. Rekla je da je dobila mnoge informacije o albanskoj kulturi, državama, značajnim osobama, te povijesti od Ilira do današnjih vodećih ličnosti koje vode Kosovo, Albaniju, Hrvatsku, te suradnji Albanaca i Hrvata.
Ova političko umjetnička manifestacija bila prava poslastica za sve prisutne. Mozaički sadržaj, emotivni trenuci, ples i vizualni izričaji sigurno su ostavili snažan dojam na sve goste i izlagače. Obogaćena mozaičkim prikazima, banerima, prekrasnim plakatima, cvijećem, prezentacijom slajdova i telopa, za svakog izlagača,pokazuje veliki angažman i trud cjelokupnog tima članova Kraljice Teute kako bi ovaj događaj realizirali što bolje. Iskrene čestitke izrekla je novinarka Sandra Brambilla.
Dani Kraljice Teute održavaju se od 2005.-2024., pravo su bogatstvo!
Svake godine, predstavljaju mozaik političkih stajališta, prekrasnih i bajkovitih umjetničkih nastupa izvrsne plesne grupe Ilirke, koje svojim nastupom pripovijedaju povijest Ilira, Kraljice Teute, albanskog naroda, ali i progon Albanaca prije 600 godina za Siciliju kroz pjesmu „O moj Morea“, te izvode prekrasnu performansu „Majka Tereza i sjene“ koja je puna ljubavi, humanizma, što je karakteriziralo poznatu albansku nobelovku Majku Terezu.
Umjetnički program plesne grupe Ilirke, s voditeljicama Karolinom Šušom, Patriciom Morinom
i ostalim plesačima nikad ne ostavljaju gledatelje ravnodušnim. Njihove performanse, albanske žene kroz povijest: Kraljica Teuta, vladarica Ilirskog kraljevstva, ratnica, i simbol otpora protiv Rimljana, prevarena žena, i performansa o Majci Terezi, pokazuju utjecaj žena na politiku mira. Sve to, dodaje, ima veliku podršku publike, koja ih nagrađuje dugim aplauzom i one svjedoče o kvaliteti, ljepoti pokreta i emotivnom utjecaju performansi. lirike su nezaobilazan dio manifestacije, dodatno obogaćujući iskustvo svih sudionika, rekla je povjesničarka i publicistkinja Jelena Vince.
Doista, impresivno! Dani Kraljice Teute 2024., očito su postali prepoznatljiv brend u Hrvatskoj za nacionalne manjine, pravo su bogatstvo, zbir političkih stajališta, umjetničkih nastupa, kazališnih imena, prekrasnih plesnih kostima, scenske rasvjete, časopisa Ilirije, što je rezultat truda i kreativnosti svih članova Kraljice Teute, posebno mladih na čelu s predsjednicom Shenidom Bilalli, navela je Snježana Požar, poznata fotografkinja i redateljica HRT-a.
Ovakve manifestacije – ne samo da slave kulturnu baštinu, već i povezuju zajednicu i promiču talentirane mlade pojedince. Dani Kraljice Teute, kao i sav angažman ove vrijedne udruge i njenih članova primjer su nacionalne manjine koji godinama pokazuju kulturno baštinu s mnogo aspekata i suradnika uz podršku bojne publike i mladosti koja je simbol Klub albanskih žena Hrvatske – poručila je poduzetnica i članica Kraljice Teute….Fatmir Ademi
I na kraju, na divan način završeni su Dani kraljice Teute-2024. izvedbom albanskog kolaža plesa, koji su izvela djeca od 6 do 10 godina iz najstarije kulturne albanske udruge Hrvatske – Shkendija, pod vodstvom predsjednice Gentijane Leshdedaj.
Nastup male djece u albanskim narodnim nošnjama bio je izuzetno dojmljiv i emotivan. Publika je bila oduševljena i njihovim nastupom i nagradila ih velikim aplauzom za njihovu vrlo lijepu izvedbu. Ovi trenuci bili su ispunjeni emocijama i radosti, naglašavajući važnost prijenosa kulture i tradicije na najmlađe generacije.
Dodijeljene prestižne godišnje nagrade Kraljica Teuta – 2024.
Dodjeljuje se poznatim ženama koje su se borile za mir i promociju politike mira.
Prva nagrada dodijeljena je Sonji Biserko, zatim Flori Maculji i Morani Paliković – Gruden, a zahvalnice za dugogodišnju podršku udruzi, Savjetu za nacionalne manjine RH gospodinu Tiboru Vargi, za dugogodišnju podršku i suradnju, Gordani Sobol, za podršku Kraljice Teute i njezin utjecaj na današnje shvaćanje ženske snage i vodstva, te novinarki Zdravki Gaciometi za angažman o medijskom promoviranju udruge.