EKSKLUZIVNI INTERVJU SA PREDSJEDNIKOM ALBANIJE BAJRAMOM BEGAJEM:ALBANIJA ZASLUŽUJE INTEGRACIJU U EU!

03/09/2023
Autor: Iliria
Vrijeme: 9min
589 pregleda
INTERVISTË EKSKLUZIVE: PRESIDENTI I SHQIPËRISË BAJRAM BEGAJ NË KROACI: Shqipëria e meriton integrimin në BE

Razgovor vodila: Shenida Bilalli

Predsjednik Bajram Begaj u Hrvatskoj je tijekom službenog posjeta zatražio gospodarsku suradnju dviju zemalja. Na temelju političke situacije, šef države rekao je da Albanija već zaslužuje integraciju, dok Kosovo i Srbija trebaju krenuti prema međusobnom priznanju. Hrvatski predsjednik Milanović rekao da je Srbija u političkoj zabludi.

Boraveći u  Zagrebu, predsjednik Albanije Bajram Begaj, u pratnji  prve dame Amande Begaj, susreo se i  s albanskom manjinskom zajednicom u Hrvatskoj, u organizaciji Veleposlanstva Republike Albanije u RH na čelu s veleposlanikom  Rizom Poda i njegovom suprugom Ildom Poda. Tijekom druženja s predsjednicima  udruga Albanaca  i uglednim Albancima iz Hrvatske u zagrebačkom hotelu Westin, predsjednik Begaj detaljno se interesirao  o životu i radu  Albanaca  koji žive u Hrvatskoj.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

ILIRIA: Vaš državni posjet  Hrvatskoj u vrijeme je pozornosti Europske unije prema regiji i Zapadnom Balkanu?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  Došao sam na poziv predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, koji je pokazao puno poštovanje prema albanskoj delegaciji, to svjedoči  da su naši odnosi, između Albanije i Hrvatske, jako dobri. Posebno je bio srdačan doček prve dame Hrvatske  Sanje Musić Milanović,  koja  je pokazala izuzetnu dobrodošlicu cijeloj delegaciji  i posvetila   posebnu pažnju mojoj supruzi. Ovaj posjet  utjecat  će na dalje zajedničke odnose,  prvenstveno ekonomske.

ILIRIA: Razgovarali ste o daljem jačanju bilateralne suradnje?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Ovaj posjet izraz je jasne zajedničke volje dvojice predsjednika Hrvatske i Albanije, uz tradicionalno prijateljske odnose, koji će se nastaviti razvijati na svim  razinama. Ti su odnosi i na strateškoj razini, što znači da dijelimo istu viziju i načela za pitanja mira, sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta regije u kojoj živimo.

Osim političkih odnosa koji su vrlo dobri, posebno smo dali značaj ekonomskim odnosima  Albanije i Hrvatske, infrastrukturi,  komunikacijama  dviju zemalja u svim važnim područjima.

Osvrnuli smo se i na situaciju u zemljama Jugoistočne Europe, među ostalim, i na odnos Srbije i Kosova, a  naglasak je  na daljem proširenju EU i na europskom putu Albanije, koja je prošle godine otvorila pristupne pregovore.  Milanović je dao snažnu potporuAlbaniji u vezi s  njezinim pristupanjem EU.

ILIRIA: Razgovarali ste o boljoj prometnoj povezanosti, većoj gospodarskoj suradnji, te važnosti  izravne zračne linije između dviju zemalja?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Postoji volja obiju strana za razvoj i  ideja za bolju gospodarsku suradnju dviju zemalja, prije svega u području prometa. Kopnom, zrakom i morem, tu postoje velike mogućnosti. Uvođenje izravne zrakoplovne linije potaknulo bi bolju turističku suradnju obiju zemalja. Razgovarali  smo o izravnom povezivanju Ploča i Drača, kako bi se poboljšala trgovinska razmjena, ali i o cestovnom povezivanju, kao i  većoj gospodarskoj suradnji. Veza Albanije i Hrvatske željezničkom prugom, to je u interesu obiju država. Albanija  je spremana u potpunosti podržati ovu inicijativu jer bi se ostvarila veća, brža i bolja razmjena kopnom, morem i zračnim putem. Smatram da su važne izravne zračne linije s Hrvatskom i Albanijom, pomorske linije za komercijalnu razmjenu, kao i strateški važnih projekata koji bi mogli biti cestovna infrastruktura. Plavog koridora ili energetska infrastruktura plina Jadransko-jonski plinovod, koji će se također povezati s TAP-om u Albaniji.

Milanović  podržava ove prijedloge, rekao je da trebamo puno raditi da se Albanija kopnenim putem poveže s Hrvatskom. Istaknuo  je da treba podržati povezivanje luke Drač s lukom Ploče, preko željezničke pruge. Takvo ulaganje,  bilo bi u  interesu Hrvatske,  jer bi omogućilo da dio robe koja iz Europe dolazi u Albaniju prolazi kroz Hrvatsku.

ILIRIA: Hrvatski predsjednik Milanović rekao je da je Albanija trebala biti integrirana u Uniju i prije, ali da je problem što je većina stanovišta islamske vjeroispovijesti i da je to jedan od razloga sporog ulaska u EU?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Albanija je zaslužila odavno članstvo u EU. Zaslužuje EU integracije. Na tom putu Zagreb nas  podržava i tom prilikom  hrvatski predsjednik rekao je da se Albanija trebala ranije integrirati u Uniju, te da je taj proces ostao u prekidu jer Zapad ima predrasude o Albaniji  kao muslimanskoj zemlji.  Albanija  je mješovito  stanovništvo, ima više religija, i to jako dobro funkcionira. Muslimani, ortodoksi i katolici. Mi smo prvenstveno svi, albanska nacija. I to je najbitnije, a religija je nešto osobno i što ne bi trebalo utjecati na proces integracije u EU.

Zaključak je našeg susreta da je Albanija trebala biti u puno naprednijoj fazi integracije u EU. Nije bilo nikakvog izazova, političkog sigurnosnog ili gospodarskog razloga da se Albanija nađe gotovo pri kraju pregovora o članstvu. Predsjednik  Milanović vjeruje da su postoje  predrasude, ne samo prema Albaniji, nego i prema drugim zemljama.

ILIRIA: Razgovarali ste o političkoj situaciji u regiji, posebice o sukobu Kosova i Srbije.

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Što se tiče odnosa i na strateškoj razini,  dijelimo istu viziju i načela za pitanja mira, sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta regije u kojoj živimo. Dobri politički odnosi ne mogu se razumjeti bez dobrih ekonomskih odnosa o kojima smo se usuglasili, te   mogućnostima i načinu suradnje u područjima od obostranog interesa, kako bi se povećala trgovinska razmjena između  Albanije i  Hrvatske, ali i ostalih zemalja. Ratna situacija u Ukrajini dovela je mnoge da drukčije razmišljaju o sigurnosti, tako  da Europska unija posvećuje pozornost Zapadnom Balkanu. Vjerujem da će ova pozornost biti primjerena da se cijela ova regija integrira u EU.

ILIRIA: Pomažete Kosovu tijekom članstvu u Ujedinjenim narodima, NATO-u i EU?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Kosovo  je od velikog interesa, država Kosovo suverena je, neovisna država, teritorijalni integritet Kosova ne može ni biti upitan na putu ka regionalnim i međunarodnim organizacijama, uključujući i NATO-u.  Albanija pomaže  Kosovu kao susjednoj državi, a Hrvatska kao članica EU i NATO-a. Zahvalni smo  Hrvatskoj  na podršci i pomoći Kosovu, koje  prolazi težak put  suverenosti i dijaloga sa Srbijom u normalizaciji  odnosa koji jako dugo traju. Ali se nadam najboljem ishodu i  rješenju za mir i stabilnost.

Predsjednik Milanović tvrdi da je Kosovo neovisna država,  i to je realnost, i da neke zemlje to nisu prihvatile i ne znaju objasniti razlog. Što je nekad  dobro, nekad opasno. Milanović je obećao da će učiniti  sve što može, ali ne s ciljem da provocira Srbiju, već da se pomogne stabiliziranju odnosa. S jedne strane, Srbija mašta o odnosima s Rusijom,  u kojoj je sporedna i da pregovori s Kosovom trebaju voditi u dobrom smjeru . To je interes  Hrvatske i Albanije, normalizacija odnosa. Kosovo je na dobrom putu, suglasni smo s  Milanovićem.

ILIRIA: Hrvatska i Albanija dale su podršku Ukrajini, a razgovarali ste i o  integracijskom procesu u zemljama Jugoistočne Europe.

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  Što se tiče sigurnosnih prijetnji Zapadnom Balkanu, ukupna se globalna sigurnosna situacija promijenila. Sada više nemamo sigurnosni poremećaj koji je samo konvencionalan, nego postoje i sigurnosni poremećaji koji su vezani uz hibridne napade i naravno u tom smislu naša regija, govorim o regiji Zapadnog Balkana u cjelini, nije imun i u svakom trenutku može biti u životnoj opasnosti. Postoje i drugi akteri koji su uključeni i žele biti uključeni u regiju, ponekad više ili manje, koji žele naštetiti ili unijeti prepreke na putu regije prema EU. To im neće uspjeti jer je cijela regija, barem javno i politički, iskazala da ima jasan stav o putu prema članstvu u EU.

ILIRIA: Srbija i dalje tvrdi da je Kosovo njezino i da ga neće priznati kao neovisnu državu?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Međunarodni sud pravde je odlučio, Savez Europe o statusu Kosova, tako da status  Kosova nije  nečija  želja, ali  mislim da  neki svoje želje trebaju ostaviti po strani i raditi više za dobrobit svog naroda, ostaviti po strani retoriku sukoba i graditi društva Zapadnog Balkana u kojima ljudi imaju pravo živjeti u miru, stabilnosti, sigurnosti i blagostanju. Tako da ne smatram  da su izbori u Crnoj Gori poremetili put Zapadnog Balkana prema EU.

ILIRIA: Nedavno  je Vučić izjavio „da će se Srbija pitati kada prestane destabilizacija Kosova“. Mislite li  da je to prijetnja sigurnosti Jugoistočne Europe i da će Kosovo utjecati na odnose zemlja  u regiji?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  To je prazna i neosnovana retorika, nacionalistička retorika, koja ne služi nikome osim  Srbiji u povećanju tenzija na našim prostorima, mora to ostaviti po strani. Svi se lideri Zapadnog Balkana trebaju ponašati, ne kao političari, nego kao državnici, tako i gospodin Vučić.  Što se tiče sigurnosnih prijetnji  Zapadnom Balkanu, ukupna se globalna sigurnosna situacija promijenila. Nemamo više sigurnosnih poremećaja koji su samo konvencionalni, nego postoje i sigurnosni poremećaji vezani za hibridne napade, i  u tom smislu naša regija – govorim o regiji Zapadnog Balkana u cjelini – nije imuna,  u svakom trenutku može biti u životnoj opasnosti.

ILIRIA: U Tirani je održan sastanak zemalja Zapadnog Balkana i Europske unije, govorilo se o migracijskim rupama, gdje je  veći protok  imigranata?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  EU je tražila od Albanije, ali i zemalja Zapadnog Balkana,  poštovanje viznog režima za zemlje koje su dio EU, ali i Europe. Albanija ima dobru kontrolu svog teritorija. Broj imigranata u Albaniji, koji dolaze iz tih zemalja mali je i način prolaska preko naše granice je tranzitni. Albanija je na summitu EU i Zapadnog Balkana, a unatoč činjenici da nije europska država, uspješno  uspostavila suradnju s FRONTEX-om i detaljno razradila plan kontrole migracijskih područja u Albaniji.

ILIRIA: Velik broj mladih iz Albanije migrira?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  U Albaniji raste zabrinutost zbog odlaska mladih iz zemlje. Nažalost, migracije su nešto što nas jako brine, naših ljudi po svijetu  grade svoje živote, a  život im nije ništa bolji, ali  moramo se brinuti o njima, to se može postići u suradnji s dijasporom.Iseljavanje mladih  postaje ozbiljan problem svih društava susjednih zemalja, tako i za Albaniju. Njihov odlazak  povezan je s ekonomskim razlozima i  boljim mogućnostima zapošljavanja. Većina  onih koji su otišli posljednjih godina su mladi  do 29 godina. Poduzete su posebne mjere kako bi mladi  svoju budućnost vidjeli u Albaniji.

Iliria: Jedan od razloga  iseljavanja mladih  je višestruko veća plaća na Zapadu?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Svjesni smo, kao i sve zemlje  Balkana, da je u tom smjeru teško konkurirati zemljama poput Engleske, Njemačke ili Francuske. Teško je održavati gospodarski rast u konkurentnom tržištu rada kako bi se zaustavio odlazak mladih. Na Zapadu rastu potrebe za radnom snagom. To je važan  i privlačan faktor. Većina europskih zemalja traži kvalificirane zaposlenike i sporedne radnike. Njemačka ima potrebe za liječnicima i medicinskim sestrama, sada prima i mlade  iz Albanije, po pojednostavljenoj proceduri.

Iliria: Kažu da  je u Englesku za kratko vrijeme stiglo 10 tisuća Albanaca?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Apelirao samu u  britanskom Veleposlanstvu nakon  emigracije velikog broja Albanaca, koji  čamcima ilegalno putuju u Veliku Britaniju, riskirajući svoje živote Sastao sam se s britanskim veleposlanikom Alastairom King-Smithom, istaknuo sam važnost zajedničkih inicijativa koje pomažu građanima Albanije,  posebno mladima i njihovim težnjama, poboljšanju života  i stvaranju uvjeta za normalno kretanje i iseljavanje.. Nažalost,  mnogi mladi  vide alternativu boljeg života u emigraciji,  iako je Albanija  lijepa i bogata zemlja s bogatom kulturnom baštinom i velikom  mogućnošću povećanja turizma, jakom  poljoprivredom i jačanjem drugih gospodarskih djelatnosti, svakako treba zaustaviti migraciju mladih i zapošljavati  ih u zemlji.

ILIRIA: U  Zagrebu,  u organizaciji Veleposlanstva Albanije, susreli ste se s albanskom manjinskom zajednicom u Hrvatskoj?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  Da, to je bio vrlo emotivan susret s predstavnicima albanske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Oni su najvažniji predstavnici albanske dijaspore u ovoj zemlji, prijatelji i partneri  ove prijateljske zemlje partnera, koja nije  samo regionalna, nego i europska, i oni  važan most dviju žila između Albanije i Hrvatske. Svojim obrazovanjem u svakodnevnom radu,  u obitelji i zajednici,  očuvali su  izvrsnosti najviših vrijednosti albanskog naroda. Omogućili su da se prijateljstvo  dviju zemalja još više učvrsti  kao što je  prijateljstvo između albanskog i hrvatskog  naroda. Albanci su sastavni dio života ove zemlje, a albanska dijaspora se raširila posvuda u svijetu  i nemoguće je ne susresti  se s ovim važnim dijelom našeg naroda, koji je bitan i značajan  za razvoj naše zemlje.

ILIRIA: Mislite li da je dijaspora Albanaca s Kosova i Albanije zaslužna za bolji razvoj odnosa  Hrvatske i Albanije? 

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  Globalizam nam omogućava da se osjećamo ponosno na uspjehe Albanaca koji žive bilo gdje u svijetu i predstavljaju Albaniju. Zajedno s njima njihove uspjehe doživljavamo. I u Hrvatskoj ima puno uspješnih Albanaca koji rade i žive u svim sferama: u akademiji, biznisu, sportu, kulturi, trgovini. Priredili su nam albanski doček  i opravdali izreku  da „Albanci imaju kuću za prijatelja i Boga“.  Ponos je čuti da je albanska zajednica u Hrvatskoj cijenjena i dio hrvatskog društva.  Zajednica je predana poslu, obitelji, svim područjima društvenog života,očuvala je i prenošenje najviših vrijednosti albanskog naroda, koje je pridonijelo jačanju prijateljstva Hrvatske i Albanije. Mi smo posebno ponosni na naše sugrađane iz Arbanasa iz Zadra i na vas koji ste pridonijeli  da se ova  zemlja još više razvija.

ILIRIA: Mislite da je albanska dijaspora u hrvatskoj drukčija od ostalih  dijaspora?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  Migracija je rana svih naroda. Mnogi Albanci, prvenstveno s Kosova i Makedonije, pronašli su drugu domovinu Hrvatsku, dolazili su generacijama  zbog  političkih, ekonomskih  razloga i ratnih  sukoba.  Iz Albanije bio je manji broj migranata, međutim zadnjih godina  u porastu je  broj Albanaca iz Albanije u Hrvatskoj.

Ali, usprkos neovisnosti ove lijepe zemlje, prolivena je i albanska krv za slobodu Hrvatske. S velikim poštovanjem doživljeni su kao heroji ove zemlje, poštujući cijelu albansku zajednicu, koja je integrirana u društvo Hrvatske, bez asimilacije i gubitka identiteta i jezika. Hvala za vaš doprinos, ali zahvaljujem i Hrvatskoj koja ih je primila. Albanci  su uvijek u povijesti pokazivali da su na pravoj strani.

U susretu s albanskim emigrantima otkrio sam veliko zanimanje i želju da se vrate u Albaniju i pridonesu  domovini,  prenoseći  iskustvo i rad  koje su stekli u zemljama i narodima razvijenijim od nas.

ILIRIA: Dijaspora je kroz povijest  pokazivala  snagu  u demokratskim promjenama u Albaniji?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Albanski doprinos svijetu, ali i u Hrvatskoj tijekom rata, također je velik  razvoj za Albaniju i Kosovo. Istaknuo bih Albanski preporod, koji je dao mnoge živote izvan zemlje za stvaranje albanske države, sve do proglašenja neovisnosti. Doprinos albanske dijaspore u svijetu, uključujući i ono što se dogodilo ovdje u Hrvatskoj, bio je i jest izvanredan promotor razvoja i za Albaniju, upravo je albanska renesansa u inozemstvu dala život albanskom pitanju više nego itko drugi. Posebno se istaknula dijaspora u inozemstvu koja je dala izuzetnu dimenziju demokratskim promjenama u Albaniji. Uvjeren sam da će i sada riječ i glas albanske dijaspore pomoći razvoj i napredak zemlje, bez društvenog, ekonomskog i političkog doprinosa dijaspore. Albanija ne može biti potpuna i napredna bez dijaspore.

ILIRIA: Posjetit ćete prvu albansku dijasporu u Zadru?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ:  S velikom radošću posjetit ću  Arbanase zajedno s hrvatskim predsjednikom Milanovićem, to je jedna od najstarijih  albanskih dijaspora koja je došla prije tri stoljeća.

Arbanasi su Albanci koji su se u 18. stoljeća doselili  iz Albanije u okolicu Zadra i taj dio grada dobio je ime po njima Arbanasi. Migracija Arbanasa dolazila je u različitim fazama i doživljava se na različite načine, ali je važno što su zadržali vezu s matičnom državom. Prisutnost albanske dijaspore ovdje više od tri stoljeća važna je činjenica, koja je pridonijela jačanju dubokih prijateljskih i povijesnih veza dviju država i naroda. Zato je važno  vidjeti i razgovarati s Arbanasima i Albancima u Zadru. Stoljećima čuvaju arbanaski jezik, tradiciju i kulturu. Posjetit ćemo crkvu Gospe Loretske u Arbanasima na Trgu Gospe Loretske, susresti se s predstavnicima Arbanasa i albanske nacionalne manjine.

ILIRIA: Na početku svoga mandata,  rekli ste  da ćete se pobrinuti da albanska dijaspora, gdje god da jest,  bude u vašem fokusu pažnje?

PREDSJEDNIK BAJRAM BEGAJ: Želim biti s njima, dijeliti njihove brige, tuge i radosti. Krenuo sam iz Hrvatske, ali želim ići istim putem gdje god žive i rade Albanci u svijetu.

Jedna od inicijativa s kojima sam se susreo  je traženje prava glasa albanske dijaspore u Albaniji.  To je zahtjev mnogih Albanaca i  organizacija iz  dijaspore koje žele  imati pravo glasa. Vjerujem da će se to  dogoditi na izborima 2025.  i da će  se njihova  zahtjev ostvariti i da ćemo  svi zajedno biti na putu stvaranja boljeg život u Albaniji.. Želim  da što manje ima albanske dijaspore, da ona  bude  u Albaniji, gdje su naši korijeni. Albanija je  mala, ali  jako  bogata i da tamo gradimo našu zemlju.

Na kraju ovog razgovora dodao bih  za vaš  časopis Iliria, čestitam Vama kao urednici i uredništvu časopisa na  istraživačkom radu, bogatom sadržaju lista Iliria koji kontinuirano izdajete već 20 godina. Čestitke za ovaj angažman koji zahtijeva snagu, strpljenje i puno znanja. Opravdali ste to!

Zahvaljujemo Savjetu za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske koji financira časopis "Iliria" 2005. - 2025.