Rrudhat rreth syve –si zbuten pa trajtime estetike?

0
355
bore oko očiju

Me kalimin e moshës shohim ndryshime në lëkurë, veçanërisht rreth zonës së syve. Ka shumë shkaqe që kontribuojnë në formimin e rrudhave dhe linjave të imta në lëkurën tonë, e cila është një pjesë e pashmangshme e plakjes.

ruthat

“Lëkura rreth syve është e hollë, delikate dhe e ndjeshme, kjo është arsyeja pse kjo është një nga zonat e para ku do të vini re shfaqjen e linjave të holla,” tha për HuffPost dermatologia nga Connecticut Dr. Rhonda Klein. “Rinjat e imëta rreth syve shkaktohen nga plakja natyrale e lëkurës, një kombinim i humbjes së kolagjenit dhe elastinës, si dhe nga humbja e volumit dhe yndyrës.

. “Ndërsa lëkura plaket, ajo humbet aftësinë e saj për të mbajtur lagështinë dhe lëkura e thatë është më e prirur ndaj rrudhave. Përveç kësaj, faktorët mjedisorë si ekspozimi ndaj rrezatimit UV ose tymi mund të shkaktojnë rrudha me kalimin e kohës.”

• Ushqimet që përmbajnë më shumë kolagjen dhe si të stimuloni në mënyrë natyrale prodhimin

Rrudhat dhe linjat e holla janë krejtësisht natyrale, por ato mund të jenë burim pasigurie për shumëkënd dhe mund të ndikojnë në jetën e përditshme. “Kur isha studente e mjekësisë, bëja rotacion në praktikën kozmetike ku asistentët mjekësorë refuzonin të qeshnin apo buzëqeshnin në përpjekje për të parandaluar zhvillimin e të ashtuquajturave këmbët e gjelit (rrudhat në këndin e jashtëm të syrit), pra rrudhat”, tha. Karan Lal nga Grupi i Dermatologjisë Schweiger në Hillsborough, New Jersey.

Lajmi i mirë është se nuk duhet të hiqni dorë nga buzëqeshja për të hequr qafe rrudhat rreth syve. Lexoni për këshilla të ekspertëve se si të parandaloni dhe trajtoni rrudhat.

Aplikoni krem ​​për sytë me bazë retinol

“Një nga gjërat që ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e rrudhave është retinoli”, thotë doktoresha Papri Sarkar, dermatologe amerikane. “Përdorimi i retinolit ose kremit retinoid ndihmon në parandalimin e procesit të plakjes. Unë rekomandoj retinol të formuluar për zonën e syve sepse është më i ndjeshëm”, thotë ajo, duke shtuar se mund të ndihmojë edhe hollimi i kremit të syve me krem ​​hidratues. Dr. Lal këshillon gjithashtu përdorimin e retinolit.

prekni butësisht zonën rreth syve

Fërkimi i zonës rreth syve mund të shkaktojë rrudha, thotë doktor Sarkar dhe rekomandon trajtim të butë të lëkurës rreth syve. “Mos i fërkoni apo prekni sytë apo lëkurën përreth tyre”, thotë ajo.

Ndërsa në përgjithësi është më mirë të shmangni prekjen e zonës rreth syve (ose fytyrës në përgjithësi), në një pandemi mësuam se kjo nuk është gjithmonë e lehtë për t’u bërë.

Përdorni produkte me peptide

, kur bëhet fjalë për zgjidhjen e linjave të holla dhe rrudhave, shumë ekspertë theksojnë përfitimet e peptideve. Peptidet janë në thelb zinxhirë të shkurtër të aminoacideve, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave si kolagjeni dhe elastina.

“Rekomandimi im për parandalimin e rrudhave është të filloni të përdorni peptide që do të ndërtojnë kolagjenin dhe do të relaksojnë muskujt që kontribuojnë në linjat e holla,” thotë Dr. Lal.

Mos harroni kremin kundër diellit

“Ekspozimi i diellit ose rrezatimi UV është një tjetër shkaktar i rrudhave të parandalueshme”, tha Dr. Sarkar, duke shtuar se është e rëndësishme të siguroheni që kjo zonë dhe pjesa tjetër e lëkurës tuaj të jenë të mbrojtura.

Mbroni veten nga dëmtimi i diellit duke aplikuar një krem ​​mbrojtës mineral me një faktor mbrojtës 30 ose më shumë dhe duke mbajtur syze dielli që bllokojnë rrezatimin UV.

Në sigurimin e mbrojtjes së zonës së syve, ndonjëherë është më e lehtë të vishni një kapelë të madhe me strehë të gjerë sesa të mbani mend të ripërdorni kremin kundër diellit aq shpesh sa të keni nevojë.

Ndaloni duhanin

“Ju nuk mund të ndryshoni gjenet tuaja ose të parandaloni që vitet të kalojnë, por mund të bëni disa ndryshime të rëndësishme për të parandaluar shfaqjen e linjave të imta,” tha Sarkar. “Pirja e duhanit është e keqe për çdo sistem organesh, duke përfshirë lëkurën. Nëse pini duhan, merrni këtë si një sinjal se është koha për të hequr qafe këtë zakon.”

forcimi i hidratimit

“Një krem ​​i mirë hidratues për sytë ose hidratues me acid hialuronik mund të ndihmojë lëkurën rreth syve të zvogëlojë numrin e linjave,” tha Dr. Brian Hibler nga Schweiger Dermatology Group në New York City. Kur zgjidhni një produkt, bisedoni me dermatologun tuaj për të përcaktuar opsionet më të mira për llojin e lëkurës tuaj. Sigurohuni që të qëndroni të hidratuar, të pini ujë, sepse përveç përfitimeve të tjera shëndetësore, është i shkëlqyeshëm edhe për lëkurën. “Ndërsa ky është një shkak i përkohshëm, dehidratimi ose lëkura e thatë gjithashtu mund të shkaktojë që rrudhat të jenë më të theksuara”, thekson Sarkar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here