Disa lloje ushqimesh që nuk janë të mira për t’u ngrënë para gjumit

0
250

Një portokall para gjumit mund t’ju mbajë zgjuar për orë të tëra, ashtu si çokollata apo drithërat…A keni shkuar ndonjëherë në shtrat të lodhur nga aktivitetet e një dite të tërë, por ende nuk keni mundur të bini në gjumë? Apo ju është ndërprerë gjumi nga zgjimet e shpeshta? Arsyeja e ëndrrave të shqetësuara mund të fshihet në ushqimin që hani para gjumit. Këto 7 lloje ushqimesh duhet t’i anashkaloni patjetër në mbrëmje.

  1. Çokollatë e zezë

Si mund të jetë e keqe kjo kënaqësi mëkatare për ju, ju pyesni? Sa më e errët, aq më e shijshme është çokollata, apo jo? Por çokollata me një përqindje të lartë të kakaos përmban edhe sasi më të mëdha të kafeinës që do t’ju zgjojë, do të stimulojë metabolizmin tuaj dhe do t’ju shqetësojë pushimin. Për të njëjtën arsye, përmbahuni nga pirja e kafesë dhe pijeve të tjera me kafeinë para se të shkoni në shtrat.

  1. Ushqim pikant

Gjumi ngadalëson shumicën e funksioneve të trupit, duke përfshirë tretjen. Nëse hani ushqim pikant para se të shkoni në shtrat, do të provokoni sistemin tretës të punojë më shumë. Për më tepër, erëzat e forta do të rrisin temperaturën e trupit dhe kështu do ta ngatërrojnë më tej trupin.

  1. Ushqim me yndyrë

Ndoshta ngrënia e picave të shijshme ose patate të skuqura do t’ju ndihmojë të bini në gjumë, por ushqime të tilla do t’ju shqetësojnë gjithashtu gjumin e qetë. Shkencëtarët nga Universiteti i Minesotës kryen një studim te minjtë, i cili tregoi se ushqyerja me ushqime yndyrore siguronte gjumë më të gjatë, por ishte i mbushur me shqetësim dhe zgjime të shpeshta.

  1. Mishi i kuq

Ushqimet me përqindje të lartë proteinash, si mishi i kuq, kërkojnë një proces të gjatë tretjeje. Është veçanërisht e pakëndshme për trupin nëse konsumohet pa karbohidrate, ndaj është më mirë të shmangni këtë lloj ushqimi para pushimit të mbrëmjes.

  1. Thekon drithëra

Qumështi i ngrohtë është një qetësues natyral që është vërtetuar se nxit gjumin. Nëse e përzieni me një ushqim tipik mëngjesi, si drithërat, mund të ngadalësoni procesin e të fjeturit. Arsyeja kryesore për këtë qëndron në sasinë e madhe të sheqerit që shtohet industrialisht gjatë prodhimit dhe që zgjon trupin. Për të njëjtën arsye shmangni të gjitha llojet e tjera të ëmbëlsirave me përqindje të lartë sheqeri.

  1. Perimet me gjethe dhe bishtajore

Perimet me përqindje të lartë të fibrave dietike si zarzavatet, lakra jeshile, selino dhe bishtajore kanë një efekt të madh në sistemin tretës, ndaj rekomandohet konsumimi i tyre gjatë ditës. Megjithatë, shmangni këtë lloj perimesh përpara se të shkoni në shtrat, pasi do të pengojë tretjen dhe gjumin e qetë.

  1. Fruta të tharta

Gjumi i mirë do të shqetësohet edhe nga disa fruta të tharta si portokalli dhe mjedra. Marrja e vitaminave para gjumit do ta vështirësojë funksionimin e duhur të sistemit të tretjes, por gjithashtu do t’ju japë një shpërthim energjie që nuk dëshironi ta ndjeni para gjumit. Shmangni ngrënien e domateve para gjumit sepse ato përmbajnë shumë acid që nxit urthin.

Portokallet e mandarinat janë shumë të shëndetshme dhe me vlera ushqyese, por rekomandohet që para gjumit asnjëherë të mos i konsumojmë.

Nëse ju i hani para se të flini, gjumi mund të ç’ekuilibrohet dhe t’ju lërë një natë me sytë në tavan, duke duruar dhimbjet e stomakut.

Ajo që sugjerohet në vend të tyre janë fruta të tilla si; fiq, rrush, mollë, kivi, në mënyrë që të flini rehat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here