BAJAMET NE UJE

Ju lutemi keni kujdes re se pija është jashtëzakonisht e fortë…

Bajamet janë të shëndetshme sepse janë të pasura me vitaminë E, zink, magnez dhe kalcium. Janë të mira për punën e sistemit riprodhues. Megjithatë, nuk duhet t’i konsumoni shumë, mjaftojnë 4 ose 5 në ditë për shkak të amigdalinës së fortë. Mund ta konsumoni duke njomur 4 bajame në një gotë me ujë, ta lini gjatë natës dhe ta pini në mëngjes.

Ju lutemi vini re se pija është jashtëzakonisht e fortë…

Bajamet janë të shëndetshme sepse janë të pasura me vitaminë E, zink, magnez dhe kalcium. Janë të mira për punën e sistemit riprodhues. Megjithatë, nuk duhet t’i konsumoni shumë, mjaftojnë 4 ose 5 në ditë për shkak të amigdalinës së fortë. Mund ta konsumoni duke njomur 4 bajame në një gotë me ujë, ta lini gjatë natës dhe ta pini në mëngjes.

Ja pse duhet ta bëni:

-Do të forcojë zemrën tuaj për shkak të pasurisë së kaliumit dhe magnezit

-I bën mirë trurit dhe funksioneve të trurit

– Do t’ju japë shumë energji

-Do të ndihmojë në problemet me sistemin riprodhues

-Rregullon tensionin e gjakut dhe kolesterolin

-Parandalon kancerin

– Është mirë për kockat

Bajamet janë një nga llojet më të njohura të arrave. Ato janë një burim i shkëlqyer i mineraleve, vitaminave, proteinave, fibrave dhe një sërë përbërjesh të tjera që përmirësojnë shëndetin e të gjithë organizmit. Studime të shumta janë kryer mbi ndikimin e bajameve në shëndet dhe shkencëtarët po marrin gjetje të reja pozitive me çdo studim të ri. Ne ju sjellim disa nga përfitimet e vërtetuara të bajameve.

Zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës:

Bajamet janë një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme që mbrojnë shëndetin e zemrës dhe të gjithë sistemit kardiovaskular. Janë një burim i shkëlqyer i përbërjeve antioksidante që ulin rrezikun e sulmit në zemër.Përveç kësaj, bajamet janë një burim shumë i mirë i vitaminës E, një flavonoid që lehtëson inflamacionin kronik. Ato janë një burim i shkëlqyer i mineraleve si magnezi, kalciumi, kaliumi, bakri, mangani dhe arginina. Të gjitha këto janë përbërës që kanë një efekt të shkëlqyer në shëndetin e sistemit kardiovaskular. Studimet kanë treguar se bajamet ulin nivelin e kolesterolit të keq (LDL) dhe rrisin nivelin e kolesterolit të mirë (HDL). Duke konsumuar bajame çdo ditë, do të parandaloni grumbullimin e pllakave brenda enëve të gjakut dhe rekomandohen për të gjithë personat që kanë tension të lartë.

Përmirësimi i funksioneve njohëse:

Bajamet janë të shkëlqyera për shëndetin dhe funksionimin e trurit. Përmbajtja e lartë e riboflavinës dhe L-karnitinës i bën ato të shkëlqyera për parandalimin e proceseve inflamatore brenda trurit. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se bajamet mund të zvogëlojnë rrezikun e demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit.

Përmirësoni shëndetin e lëkurës:

Bajamet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës E dhe antioksidantëve që reduktojnë nivelet e radikalëve të lirë, e mbajnë lëkurën të shëndetshme dhe rinore. Shkencëtarët kanë zbuluar se bajamet mund të zvogëlojnë rrezikun e dëmtimit të shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve UV dhe në këtë mënyrë të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të lëkurës.

Ulni rrezikun e diabetit:

Bajamet janë një burim shumë i mirë i acideve yndyrore të pangopura që rregullojnë nivelet e glukozës në gjak dhe kontrollojnë mënyrën se si qelizat e trupit e përdorin atë. Duke konsumuar bajame çdo ditë, ju mund të zvogëloni rrezikun e zhvillimit të rezistencës ndaj insulinës dhe ndryshimeve të papritura në nivelet e sheqerit në gjak.

Stimuloni punën e traktit tretës:

Lëvorja e bajames përmban probiotikë që përmirësojnë shëndetin dhe stimulojnë aparatin tretës. Trakti tretës përbëhet nga një sërë bakteresh të mira që janë të nevojshme për funksionimin e duhur të tij. Pa këto baktere rritet rreziku për një sërë problemesh dhe vështirësish në punën e aparatit tretës.

Bajamet kanë një efekt alkalik:

Ushqimet alkaline rregullojnë pH në trup dhe zvogëlojnë rrezikun e një sërë sëmundjesh. Ai forcon sistemin imunitar dhe stimulon sistemin e tretjes. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se duke rritur marrjen e ushqimeve alkaline, ju mund të zvogëloni rrezikun e zhvillimit dhe përhapjes së qelizave kancerogjene sepse ato nuk mund të mbijetojnë në kushte alkaline.

Screenshot_10
Screenshot_7
Screenshot_8
Screenshot_9
Screenshot_11
Screenshot_12
Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19
Screenshot_20
Screenshot_22
Screenshot_23
Screenshot_9
previous arrow
next arrow