Kosova ka ofruar ndihmë Kroacisë pas tërmetit

“Njerëzit e Kosovës janë këtu për të ndihmuar dhe kjo ndihmë po ofrohet me gjithë zemër, ”thuhet në një letër nga Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti.

Shkruan: Kujtim Morina |

30/12/2020

Një tërmet i fuqishe, goditi kryeqytetin kroat, Zagrebine.

Sipas Qendrës Sizmologjike Euromitdhetare (EMSC), tërmeti u regjistrua në një thellësi prej 10 kilometrash në Petrinja, qyteti i Sisak, rreth 51 kilometra në juglindje të kryeqytetit.

Katastrofa vrau shtatë vetë, përfshirë një vajzë 12-vjeçare dhe dhjetra u plagosën në incidente të lidhura me tërmetin. Ndërtesat në Petrinja, Sisak u dëmtuan

Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i dërgoi një letër Kryeministrit Kroat, Andrej Plenkoviç, duke i shprehur ngushëllimet për viktimat e tërmetit dhe duke ofruar mbështetjen e institucioneve të Kosovës në trajtimin e pasojave të katastrofës. Kryeministri Hoti, duke ngushëlluar homologun e tij kroat për humbjen e jetës dhe shkatërrimin në tërmet, i ofroi atij mbështetjen e njësive të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) për misionet e kërkimit dhe shpëtimit pas tërmetit në Kroaci.

Hoti shprehu besimin se Kroacia do ta kapërcejë këtë katastrofë natyrore, duke theksuar “gatishmërinë e Kosovës për të ofruar ndihmë në të gjitha kapacitetet”.

“Si vend mik dhe si aleat, Kosova është në solidaritet me Kroacinë dhe ne jemi të gatshëm të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për të lehtësuar vuajtjet sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të kapërcyer pasojat e kësaj katastrofe natyrore. “Njerëzit në Kosovë duan të ndihmojnë dhe kjo ndihmë po ofrohet me gjithë zemër,” lexon letra nga Kryeministri Hoti.

Gjithashtu, Ministri i Mbrojtjes Anton Quni dhe Komandanti i FSK-së Gjeneral Kolonel Rrahman Rama zhvilluan bisedime me kolegët nga Kroacia, duke shprehur gatishmërinë e Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së për të ofruar ndihmën e nevojshme për të kapërcyer tërmetin sa më shpejt të jetë e mundur.

Piš

Screenshot_10
Screenshot_7
Screenshot_8
Screenshot_9
Screenshot_11
Screenshot_12
Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19
Screenshot_20
Screenshot_22
Screenshot_23
Screenshot_9
previous arrow
next arrow