Dy tërmete të forta goditën Zagrebin, një vajze 15-vjeçare humbi jetën

0
341
termeti ne Zagreb

Zagrebi u godit nga dy tërmete të forta në orët e para të mëngjesit, njëri pas tjetrit. Tërmeti i parë zgjoi njerëzit e Zagrebit në 6.24 orë me një madhësi prej 5.5 ° Rihter dhe u konsiderua si një nga më të fuqishmit në 140 vitet e fundit. E dyta – pas gjysmë ore – 5.0 në shkallën Rihter dhe zgjati disa sekonda, dhe duke bërë kështu shkaktoi dëme të mëdha në ndërtesat e vjetra të bukura historike. Në një moment, njerëzit e Zagrebit u gjendën në rrugë.

Në qendër të qytetit, u regjistruan dëme të mëdha, u dëmtuan rrjetet e energjisë elektrike, ujit dhe gazit. Shumë ndërtesa historike në kryeqyteti i Kroacisë, fasadat u shembën dhe shumë makina u dëmtuan. As kisha e vjetër në Rrugën Palmotivaeva të Zagrebit nuk u shpëtua, as katedralja kryesore nuk kaloi pa dëmtime. Këmbanat u dëmtuan.

Pas tërmetit në Zagreb, qendra e kryeqytetit kroat u dëmtua rëndë dhe shumë automjete u shkatërruan, pallatet më të bukura historike në qytet u shembën. Në këto tërmete, një pjesë e majës së Katedrales së Zagrebit u shkatërrua dhe ndërtesa më e bukur në Zagreb sapo është rinovuar.

Katedralja e vjetër e Zagrebit gjithashtu pësoi dëme të mëdha gjatë një tërmeti të fortë në 1880 dhe kishte nevojë për një rinovim të plotë. Tërmeti dëmtoi qemerët në katedrale, shkatërroi altarët dhe dëmtoi kambanën. Restaurimi i katedrales zgjati deri në vitin 1906 nën udhëheqjen e ndërtuesit Hermann Bollé. Sidoqoftë, tërmeti nxiti një rindërtim të madh të qytetit.

Përveç rinovimit të katedrales, Zagrebi gjithashtu mori shumë pallate të reja, parqe, shatërvanë … Për shkak të mundësisë së tërmeteve të vogla, banorët e Zagrebit qëndruan jashtë në 22 Mars 2020 dhe nuk u kthyen më në ndërtesat e dëmtuara. Ky tërmet i fortë vrau një grua 15-vjeçare, e cila vdiq disa ditë pas një dëmtimi të rëndë. Një numër i madh i njerëzve u plagosën dhe shumë ndërtesa u thyen. Situata është bërë edhe më e vështirë për shkak të rrezikut të përhapjes së koronavirusit. Qytetarët ishin të frikësuar, por edhe të hutuar – për shkak të rrezikut të përhapjes së virusit për të qëndruar në shtëpi ose për shkak të frikës se tërmeti nuk do të qëndronte jashtë përsëri.

Situata u përkeqësua më tej nga bora dhe moti i ftohtë. Ministri Kroat i Brendshëm

Davor Božinović u tha qytetarëve se, pavarësisht tërmetit, ata nuk duhet të harrojnë

mbani një distancë prej të paktën 2 metra nga njëri-tjetri sepse, siç tha ai, “virusi nuk i njeh termat”. Tërmeti dëmtoi më shumë se 26,000 ndërtesa dhe 1,900 prej tyre janë të papërdorshme, duke siguruar strehim për çdo banor deri në momentin që rehabilitohen shtëpitë e tyre, njoftoi ajo.

Administrata e qytetit.

Kjo vlente për banorët e qendrës së qytetit dhe për pronarët e shtëpive familjare të vrara në tërmetin e së dielës, të cilat u shënuan pas inspektimeve paraprake nga staticienët.

shenjë e kuqe ose e verdhë (e papërdorshme dhe përkohësisht e papërdorshme). Eshte turp

gati 10,000 shtëpi dhe apartamente familjare.

Sipas Zyrës së Menaxhimit në situata emergjente, nga gjithsej 26,197 ndërtesa të dëmtuara në të cilat janë raportuar dëmtimi, deri në 9642 janë shtëpi familjare. Shënuar me të kuqe ose të verdhë është një total prej 1900 ndërtesash.