U organizaciji Kulturne udruge Albanaca u Hrvatskoj „Skhëndija“ u Albanskom kulturnom centru u Zagrebu, 19.10.2024., održana je promocija knjige “Albanci i stvaranje Grčke države” poznate povjesničarke i istraživačice gđe Elene Kosaci.
Pred albanskom zajednicom u Zagrebu, povjesničarka je govorila o nastanku Grčke države kao i o broju i utjecaju Albanaca u formiranju Grčke.
Kroz ovaj rad povjesničarka gđa Kosaci je iznosila činjenice kako su se pravoslavni Albanci-arvaniti, muslimani i katolici borili za nezavisnost Grčke.
U nastavku Kosaci naglasila je da je ona vjerojatno jedna od rijetkih povjesničara u svijetu koji je želio rasvijetliti drugačiju priču od one koja se iznosi o albanskom pulu u Grčkoj.
„Ovo je prva studija takvih razmjera koja se bavi cjelokupnim albanskim faktorom koji je bio uključen u Arbanašku pobunu današnje Grčke, kao što su pravoslavni Arbanasi, muslimanski i katolički Arbanasi, naglasila je Kosaci.
Nakon osamostaljenja Grčke 1821., Arvaniti su podvrgnuti asimilaciji, prema Kosac, intervencijom Rusije i zapadnih sila, stvarajući – dodaje ona – novi grčki identitet.
“Taj novi identitet temeljio se na vjeri. Nova država je dobila dva tehnička jezika i ostavila je jezik Arvanita kao jezik obitelji u pokušaju da ga iskorijeniti.
Gospođu Kosaci posebno je istakla:
Ustavom je bilo propisano da je svaki pravoslavac koji vjeruje u Krista Grk.
Godine 1923. iz Azije je odvedeno pravoslavno stanovništvo poput Karamanlija, Armenaca, Pontika, Kavkazaca, od kojih nitko nije bio Grk i nije govorio grčki“, naglašava.
“Grčka pravoslavna država bila je ruski projekt Katarine II, koji je imao za cilj stvaranje pravoslavnog Bizantskog Carstva, s ruskim monarhom, za interese pravoslavne Rusije i koji je potpuno ignorirao etničku pripadnost ovih naroda.
Rusija nije mogla stvoriti Bizant, ali je uspjela stvoriti čiste pravoslavne vjerske države na Balkanu, za svoje interese.
U slučaju Grčke, nju je zanimala religija i izlazak na more, dok je Zapad bio zainteresiran za oživljavanje stare Grčke. Orlovljev ustanak 1770., u Man and More, bio je potpuno pravoslavni albanski ustanak.
Filiki Eteria, uz najopsežniji Vllamisov angažman, osnovali su uglavnom pravoslavni Albanci. Revolucija je od početka do kraja bila revolucija Arbanasa , odnosno pravoslavnih Albanaca.
U nastavku večeri govorila je o albanskom jeziku kao ključu indoeuropskih jezika:njemačkog, talijanskog i mnogih drugih jezika… .
časopisu Iliria.