Supa e Beut –Tradita e Vjetër Prizrenase

Cilësohet si Supa e Beut për shkak të shijes fantastike që ka por edhe vlerave ushqyese gjithashtu. Foto: Flickr

Tradita e hershme e të gjitha trevave shqiptare në kuzhinë është mahnitëse në të gjitha shijet që ofron.

Përbërësit

(Receta më poshtë është për 4-5 persona)

4-5 thela mish pule

2 lugë vaj ulliri

Pak gjalpë i freskët

1 thelpi hudhër

2 qepë të njoma

2 karrota

1-2 lugë miell

Majdanoz

Lëngu i një kokërr limoni

Kripë

Piper

Përgatitja

Pastroni mishin e pulës dhe vendoseni të zjejë në një tenxhere me ujë me kripë. Pasi mishi të jetë zbutur, lëreni që të ftohet dhe ndajeni fije fije ndërsa lëngun ruajeni mënjanë për përgatitjen e supës.

Karrotat, qepët dhe hudhrat grihen hollë dhe kaurdisen në një tenxhere ku kemi hedhur vaj ulliri dhe pak gjalpë.Në tenxhere ku po karudisen qepët, karrota dhe hudhra, të nisni të hidhni nga pak miellin dhe vijoni kaurdisjen. Shtoni lëngun e mishit të pulës dhe supën lëreni të zjejë përreth 30 minuta.

Më pas shtoni mishin e pulës së bërë fije-fije, erëzat si dhe majdanozin e freskët të grirë hollë. Lëreni të ziejë edhe për 10 minuta të tjera dhe në fund shtojini lëngun e limonit.

Për më shumë shije supën kur ta servirni spërkateni me pak gjalpë të tretur. Agri. web

Screenshot_10
Screenshot_7
Screenshot_8
Screenshot_9
Screenshot_11
Screenshot_12
Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19
Screenshot_20
Screenshot_22
Screenshot_23
Screenshot_9
previous arrow
next arrow