Vezët e ziera dhe të mbushura ….

Vezët e ziera përdoren më së shumti si gjella anësore, mund t’i përgatisim edhe si gjellë më vete, shumë të shijshme. Sigurisht, vezët e mbushura kështu mund të jenë një pjatë e dytë, por nëse dëshironi të përgatisni një meze të shkëlqyer, shërbejini vetë.


Zieni vezët fort, i prisni në gjysmë dhe nga të verdhat bëni një krem ​​të imët, të cilin më pas do ta përdorni për të mbushur të bardhat e vezëve.

Shtoni jogurtin grek, majonezën, koprën, djathin e salmonit të tymosur në kremin e të verdhës së vezës,
Për (24 copë) do t’ju duhen 12 vezë. I ziejmë fort, më pas i ftojmë nën ujë të ftohtë dhe i pastrojmë, i përgjysmojmë dhe i heqim të verdhat. Thërrmoni të verdhat e vezëve me një pirun, më pas shtoni 2 lugë majonezë dhe 2 lugë mustardë, piper dhe kripë dhe pak piper të bluar (mund të shtoni edhe të tymosur – do të ketë shije edhe më të mirë). Përziejini gjithçka mirë në një pastë të trashë dhe transferojeni në një qese dekorimi (ose një qese ngrirëse mbi të cilën keni prerë njërën sipër) dhe mbushni gjysmat e të bardhave të vezëve të ziera me masën e përgatitur. Dekorojeni me majdanoz ose qiqra të grirë dhe shërbejeni si një meze të shkëlqyer.


Nëse dëshironi një shije pak më ndryshe të kremit të të verdhës së vezës, atëherë ju sugjerojmë që ta provoni patjetër kombinimin.Për 12 vezë të mbushura do t’ju nevojiten 6 vezë të ziera, gjysmë filxhani kos grek, 2 lugë gjelle domate të thara në diell të grira hollë, gjysme luge caji speca te tymosur, kripe dhe piper, 1 filxhan gjalpi dhe pak vaj.


Përziejini të verdhat e vezëve me kosin, kripën/piperin, paprikën dhe domaten dhe kalojini në një qese dhe mbushini me të bardhat e vezëve të ziera. Skuqini shkurtimisht qepujt në pak vaj dhe vendosini mbi vezët e mbushura.
Vezët e ziera mund t’i mbushni edhe me të verdhë veze dhe krem ​​ açuge , proshutë, proshutë ose erëza të freskëta shtëpiake. Vezët e përgatitura në këtë mënyrë mund të jenë edhe pjata kryesore. Shërbejini me pak sallatë të mirë.

Screenshot_10
Screenshot_7
Screenshot_8
Screenshot_9
Screenshot_11
Screenshot_12
Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19
Screenshot_20
Screenshot_22
Screenshot_23
Screenshot_9
previous arrow
next arrow