Kungulli i pjekur konsiderohet mbretëresha e menusë së vjeshtës

0
210
Kungulli i pjekurKungulli i pjekur konsiderohet mbretëresha e menusë së vjeshtës: pak kalori dhe ushqyese në të njëjtën kohë, ka një efekt të butë në stomak.
Përbërja vitaminë dhe minerale e kungujve të pjekur
Kungulli përmban shumë vitamina, minerale dhe elementë gjurmë të nevojshëm për trupin tonë, të cilat janë aq të nevojshme për funksionimin normal të të gjitha organeve dhe sistemeve:


Vitaminat:
• A – është përgjegjës për rritjen dhe zhvillimin normal;
• C – një antioksidant i fuqishëm që ndihmon trupin të përthithë hekurin;
• T është një vitaminë e rrallë që nxit zhvillimin e muskujve dhe ruajtjen e peshës;
• D, F, PP, T, E;
• Vitaminat e grupit B: B1 dhe B2.


Një grup i dobishëm mineralesh përfshin: hekur, kalium, magnez, kalcium, zink, mangan, kobalt, fosfor, bakër, natrium.
Fruti përmban acid folik dhe nikotinik, i cili ndikon në metabolizmin, si dhe selen, i cili njihet për vetitë e tij kundër kancerit.


Ai gjithashtu përmban pektinë dhe fibra dietike, të cilat janë përgjegjëse për largimin e toksinave nga trupi.
Një grup i pasur vitaminash dhe mineralesh, të cilat janë aq të nevojshme për një trup të rritur dhe në rritje, flet në favor të përfshirjes së kungujve të pjekur në dietën e fëmijëve.

Sa kalori ka kungulli i pjekur?
Përmbajtja kalorike e kungullit nga furra është pak më e lartë në krahasim me metodat e tjera të trajtimit të tij termik: ka tendencë të trashet, por në formë të pjekur konsiderohet si një nga produktet ushqimore më të mira.
100 g kungull të pjekur përmban 27 kcal

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here