Pišu: Kujtim Morina, Katarina Rožić
Bila je žena s najviše glasova na izborima u povijesti Kosova , koja je ostavila traga u politici! Vjosa Osmani, supruga i majka dvoje djece , sada je imenovana za predsjednicu Kosova.
Nakon ostavke Hashima Thaçija na mjesto predsjednika, došla je predsjednica parlamenta Vjosa Osmani, temeljem Ustava Kosova, koja je preuzela obavljanje ove dužnosti, sve do izbora sljedećeg -novog- predsjednika.
Osmani je prihvatila zadatak od savjetnika bivšeg predsjednika Thaçija, Ardiana Arifaja. U obraćanju građanima, Osmani je pohvalila postupke optuženih iz Posebnog suda za suradnju s pravdom. Nadalje, Osmani je tražila političko jedinstvo.
Kosovski Albanci su žrtve
Vršiteljica dužnosti predsjednica Kosova, Vjosa Osmani nakon preuzete dužnosti održala je prvi govor za građane nakon imenovanja.
Osmani je rekla da su “postupci specijaliziranih sudova rezultat državnih obveza koje je Kosovo prihvatilo”, ali je dodala“ da procesi koji slijede neće naštetiti nacionalnom projektu za slobodu, izgrađenoj na žrtvi čitavih generacija.” .
Hashim Thaçi dao ostavku
Također je izrazila zahvalnost svima onima koji su ukazali povjerenje našim institucijama i odazvali se pozivima Specijaliziranog suda.“ Bitka za izgradnju države najteža je bitka i ovo vrijeme zahtijeva snažno vodstvo. Trebamo solidarnost. Promovirat ću vrijednosti, bit ću posvećen tome da Kosovo postane država i da se ostvaruju snovi građana”, naglasila je u svom govoru Osmani.
Kosovski Albanci su žrtve hegemonije
U svom govoru predsjednica je naglasila da su Albanci bili žrtve hegemonije srpske države.“Srbija je bila država koja je počinila te zločine, to moramo naglas reći i ponavljati uvijek. Kao vršiteljica dužnosti jamčit ću demokratsko funkcioniranje institucija, održavat ću institucionalnu koheziju, stabilnost i jedinstvo zemlje. Bog blagoslovio Kosovo, narod Kosova i njegove prijatelje”, rekla je Vjosa Osmani.
Nakon ovih događaja, LDK- Demokratski pokret Kosova- održao je izvanredne sjednice i izjavili su da zemlja prolazi kroz tešku institucionalnu situaciju, te su pozvali na smirenost i razboritost.
Iako je koalicijski partner, AAK je zatražio trenutni prekid dijaloga sa Srbijom do nove situacije, kao i izvanredne sastanke vlade, Vijeća sigurnosti i cijelog političkog spektra kako bi se pronašlo nacionalno jedinstvo za političke izazove.
No, nisu naznačili hoće li AAK napustiti koaliciju, na što je upozorio njihov čelnik Ramush Haradinaj, ako ne bude izabran za predsjednika.
Iako je Pokret samoodlučivanja- Vetëvendosje ovaj trenutak vidio je prikladnim za nove izbore, dodajući da “novi predsjednik ne može izići trgovanjem sa starom Skupštinom”.
U međuvremenu, premijer je sazvao sastanak Vlade.