ŽIVOTNA PRIČA: Faruze Kallabe, albansko, američke pilotkinje koja je sudjelovala u NAT0 operacijama 1999…

Faruza Kallaba, inspirativna  je figura u povijesti zrakoplovstva, poznata je po ulozi albansko-američke pilotkinje koja je sudjelovala u NATO intervenciji na Kosovu. Postala je poznata po svom doprinosu tijekom 78 dana intervencije, gdje je svojim avionom podržavala operacije NATO-a, osnažujući ratne zrakoplove u njihovim misijama.

Kallaba  je odrasla u Chicagu nakon što je njezina obitelj emigrirala iz Sirije,  ali je pokazala duboku povezanost s kulturom i poviješću Kosova. Unatoč izazovima s kojima se suočila kao žena na području kojim dominiraju muškarci, njezine su ju vještine i odlučnost učinile da se istakne i uspije u vojnoj karijeri. Njezino iskustvo i doprinos misiji NATO-a obilježavaju se s poštovanjem i divljenjem, a njezina se uniforma sada čuva kao artefakt u Narodnom muzeju Kosova, svjedočanstvo njezine predanosti dužnosti i simbol njezinih postignuća kao žene u području u kojem tradicionalno dominiraju muškarci.

Faruza Kallaba rođena je 3. studenog 1956. u Damasku, u Siriji, kao kći oca Albanca s  Kosova  iz mjesta Kamenice, Hakija Kallabe, i majke Ukrajinke, Ane Senkijevic.  Faruza se s obitelji preselila iz Sirije i nastanila u Chicagu (Sjedinjene Američke Države), gdje i danas živi, bilo joj je 10 godina. Amerikanka albanskog podrijetla Faruza Kallaba prva je žena koja je tijekom 78-dnevne intervencije NATO-a protiv vojnih i gospodarskih ciljeva Miloševićeva  režima  imala vrlo značajnu ulogu.

Kao iskusna američka  pilotkinja, tijekom misije  istaknula se i vlastitim je zrakoplovom punila gorivo NATO bombardere u letu.

Kako u životu očito ništa nije slučajno, tako nije ni  sudbina  ove pilotkinje. Njezino  albansko-ukrajinsko podrijetlo skreće pozornost  zbog zemalja iz kojih joj potječu roditelji, nad kojima je počinjena agresija. Zadesila ju je ista sudbina – braniti svoju zemlju od agresora.

Put ove američke pilotkinje  dugo je trajao  prije nego što je postala dio ove misije,  pilotkinja  je prošla kroz različite izazove koji su joj pomogli formirati snažan i hrabar karakter. Kallaba je 1979. godine postala prva žena u povijesti američke Nacionalne garde zrakoplovstva u Illinoisu, a 1984. i prva ženska članica letačke posade ove visoke američke vojne institucije. Boraveći na Kosovu  nakon intervencije NATO-a, ispričala je:  – Uvijek sam voljela disciplinu, rad, ubrzo nakon  završetku srednje škole upoznala sam  jednu bitnu  osobu iz zrakoplovstva s kojom sam dugo razgovarala o vojsci, floti i svim odgovornostima vojske i služenja  u vojsci.

Nakon nekog vremena, taj  kolega  me je pozvao  i rekla sam  da bih mogla započeti  obuku u gardi Illinoisa, te da bih mogla  postati dio zrakoplovstva. Uvijek  me zanimalo  zrakoplovstvo. Kada ste u vojnoj floti, provodite puno vremena na nebu i postajete dio aktivnosti koje se obično rade u vojsci. Tako da sam  na jednom od putovanja vidjela  utovarivanje bombi i od tada sam odlučila  da je to posao koji želim  raditi, iako sam tada bila jedina žena, nisu me  željeli primiti , ali moje vještine bili  su neporecive i na kraju sam se  pridružila Nacionalnoj gardi zrakoplovstva – pričala je Kallaba pred kosovskim novinarima.

Faruza je rođena u Damasku, u Siriji, a odrasla u Chicagu, tako da  nije imala priliku naučiti albanski jezik . U Ameriku  se doselila   dok je bila mala djevojčica, ali   i ostali članovi obitelji došli su u Ameriku  Kosova , i od njih je  imala priliku  čuti o kulturi i Kosovu.

Ključnu ulogu u  Kallabinu životu   imao je  njezin otac,  od kojeg  je mnogo naučila. Pričao je  puno o  Kosovu i Albancima.  Osjetila je  bol i tugu  zbog  nepravednog  tretmana prema Kosovu.   Odrastajući, bolje  je razumjela poteškoće s kojima se suočavao  albanski narod Kosova.  Tako da  24. ožujka 1999. godine ostaje jedan od najvažnijih datuma u Faruzinoj vojnoj karijeri, kao dio misije koja će se dugo pamtiti.

U Americi je upoznala  mnoge prognane Albance u Americi,  ali i mnoge  bolne sudbine albanskog  naroda na Kosovu.  No, nažalost, nikada nije  uspjela  naučiti  albanski jezik. Ali naučila je  puno o povijesti  Kosova, iako je  bila  daleko od kosovskog naroda i  rodbine.

Nakon  rata, Faruza  Kallaba  posjetila je Kosovo i poklonila svoju uniformu u kojoj je bila u vrijeme NATO akcije. Nakon nekog vremena  doznala  je   da je njezina uniforma izložena  u kosovskom  muzeju. Njezina uniforma nalazi se na trećem katu, zajedno s oružjem i drugim uniformama  poznatih visokih vojnih dužnosnika NATO-a za vrijeme rata na Kosovu 1999.

Njezina se misija i danas pamti kao jedna od najvažnijih iz tog vremena. Svojim avionom neprekidno je gorivom opskrbljivala borbene avione. Nekad mala djevojčica  Faruza  imala  je priliku pomoći svojem narodu na Kosovu, pa se nadamo da će i  druga djeca  koja su odrasla  u  SAD-u i ostalim zemljama imati priliku  pridonijeti  znanjem,  stručnošću i  zaustaviti  rat u Ukrajini i svim ostalim  zemljama. 

S ostalim artefaktima sačuvanim u Nacionalnom muzeju Kosova, kao znak sjećanja na rat, u ovome muzeju sačuvana je vrlo posebna uniforma.

Posjetili smo Muzej Kosova u Prišiti, gdje je na  trećem katu  izložena Kallabina   odjeća i gdje  je sačuvana  priča  o njenom  djelovanju  78 dana NATO bombardiranja,  koju nam je ispričala kustosica  Muzeja  o albansko-američkoj  pilotkinji koja je sudjelovala  u više od 30 borbenih operacija. Prema priči kustosice,  64-godišnjoj Kallabi ova misija  bila je najbrža odluka koju je donijela u 20 godina svoje  karijere.

NATO jedinica  nalazila se  Francuskoj  i spremala  se  za pozicije na Kosovu.  Prvu  su izabrali  Faruzu, i  nikoga od  pilota ta odluka  nije iznenadila. Svi su znali  za njeno albansko  podrijetlo i vezu koju je imala s Kosovom. Pretpostavljeni su  joj rekli:  ‘Ti si  prva koja će ići u misiji za Kosovo …’. Nakon dugogodišnjih  priča  koje joj je otac pričao, o patnji  Kosovara,  donijela je ovu odluku.  Sudjelovat će  u operaciji NATO misije na Kosovu i  Srbiji. Bila je to za nju  laka odluka, iako je  mogla biti na  nekoj drugoj  funkciji u vojsci, ali ipak je rekla: “Nema šanse da ne sudjelujem  u ovoj  misiji”, ispričala  nam  je kustosica  Kosovskog muzeja  o Kallabi.

 “Htjela sam pomoći mojem napaćenom narodu.”

Faruza je naznačila da piloti imaju priliku birati svoje misije i odmah se dobrovoljno prijavila za operaciju na Kosovu, nazvavši je vrhuncem svoje karijere, posebno kad se bližila mirovini.  Njezina vojna uniforma koja je  izložena u muzeju na Kosovu,  ispunjava  ju velikim čašću i ponosom. Njezin posljednji posjet Kosovu  2004. bio je  za nju vrlo emotivan događaj, posebice nakon što joj je otac umro 2008. Kallabin  doprinos i žrtve i napori za oslobađanje Kosova ostat će zapamćeni i slavljeni, označavajući ju kao istaknutu osobu u albansko-američkoj zajednici i šire.

NATO bombardiranje Kosova  i  Srbije 1999. imalo je dubok i dugotrajan utjecaj na regiju. Poduzete su s ciljem zaustavljanja nasilja i kršenja ljudskih prava koja su se tada događala na Kosovu. Posljedice tih bombardiranja bile su  složene, ali pomogle su  u okončanju sukoba i povlačenju jugoslavenskih snaga s Kosova, što je dovelo do povratka albanskih izbjeglica svojim domovima i uspostavi protektorata Ujedinjenih naroda u regiji.

Screenshot_10
Screenshot_7
Screenshot_8
Screenshot_9
Screenshot_11
Screenshot_12
Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19
Screenshot_20
Screenshot_22
Screenshot_23
Screenshot_9
previous arrow
next arrow