Xjubleta – Tradicionalna albanska nošnja, (2400 godina) pod zaštitom UNESCO-a

0
1453

Tradicionalna albanska odjeća, xjubleta je proglašena dijelom svjetske nematerijalne kulturne baštine i stoga zaštićena od strane UNESCO-a

Xhubletu tradicionalnu albansku nošnju nose žene u planinskim predjelima Albanije, s poviješću starom 4000 godina. Zvonolikog je oblika s naglaskom na leđima i visi s ramena s dva remena. Obično suknja ima 13-17 traka i izrađena je od vune. Tradicionalno, neudate žene nosile su bijelo, dok su udane žene nosile crno.

“Međuvladino povjerenstvo za zaštitu i očuvanje nematerijalne kulturne baštine upravo je jednoglasno odobrilo proglašenje Jublete i njezino učenje dijelom popisa nematerijalne kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a”, rekao je Margariti iz Međuvladinog odbora za zaštitu. i očuvanje nematerijalne kulturne baštine koja se čuva u Maroku.

“Blago koje je u naletu vremena bilo u opasnosti da bude izgubljeno iz dana u dan, ali ne smijemo dopustiti da Xhubleta ostane samo relikt prošlosti, a uvrštenjem na ovaj popis imat će podršku ne samo naše institucije, ali sada i međunarodne”, kaže ministar.

Prijavi prvi put zahtijev je napravljen 2019. godine nakon što se shvatilo da tradicija izumire. Masovno iseljavanje i unutarnje migracije ispraznile su brdska područja u kojima se ovaj predmet tradicionalno nosi.

Xjubleta je druga pjesma albanskog podrijetla koja je uključena na popis nakon izopolofonije, vrste albanske narodne glazbe iz južnog dijela zemlje i nekih dijelova sjevera. Glazba ove vrste nema glazbene instrumente i umjesto toga uključuje dvo-, tro- ili četveroglasne vokale koji se harmoniziraju i isprepliću. Dvoglasne pjesme najčešće pjevaju žene, a četveroglasne su najsloženije.

Također je najavljeno da su u pripremi još četiri prijave za UNESCO, uključujući tradicionalni ples regije Tropoje, tradiciju migracije stoke, Ep o Krešnjikovima i rad fotografa Marubija.

“Pripremamo i Ep o kresnicama, Tropojski ples, seobu, tradiciju seobe stoke, Marubi. To su veliki poslovi koji se ne mogu obaviti sami. Treba puno stručnjaka i puno suradnika; definitivno treba puno sredstava”,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here