Samira Krehić, zamjenica voditelja ICMP-ovog programa za Zapadni Balkan sudjelovala na Danima Kraljice Teute -2021

0
426
samira krehič na danima kraljic eteute
dani kraljice teute -2921 posvećeni nestalima

Samira Krehić je zamjenica voditelja ICMP-evog programa za zapadni Balkan. Njen rad u ICMP-u bio je fokusiran na izgradnju institucija i kapaciteta, razvoj zakona koji štite prava obitelji nestalih osoba i izgradnju partnerstva s drugim organizacijama koje se bave pitanjem nestalih osoba na Zapadnom Balkanu. Ima više od 15 godina iskustva rada u nevladinom sektoru i međunarodnim razvojnim agencijama, uključujući Oxfam International i Delegaciju EU u BiH, gdje je bila angažirana na projektima pomoći i obnove.

Samira Kraić – ICMP, zamjenica šefa programa za zapadni Balkan – međunarodne komisije za nestale, zahvalila je organizatoricama  što može govoriti o nestalim osobama i o njihovom  angažmanu ICMP-a, koja je osnovana na ideju predsjednika SAD-a, Billa Clintona.

– Međunarodna komisija osnovana je 1996. godine u Sarajevu, iste godine kada je snimljen  film “Zid boli”, autorice Shenide Bilalli, postavili su most između obitelji koji traže svoje najmilije na prostoru bivše jugoslavenske države.

– Uspostavilo se da je oko 40 tisuća nestalih  osoba  s područja bivše Jugoslavije. ICMP je proširio svoje djelovanje na održavanju državnih struktura, s ciljem  da te države  preuzmu  odgovornost, zaštite svoje građane i da im pruži odgovor.

Po krivičnim zakonima, svako pronađeno grobno mjesto tretirano je kao mjesto zločina. Prikupili smo dokaze i predali obiteljima nestalih, a nakon ekshumacije kao dokaz predali velik broj ratnih zločina, ne samo pred međunarodnim sudom, već i pred domaćem pravosuđem.

Od 1996. godine surađujemo s Hrvatskom i dodijelili smo velike donacije i stručnu pomoć skupinama žrtava, laboratorije i analizu DNK,  edukacije i ostalo.

– Do sada je pronađeno je 70 posto nestalih i kroz zajednički projekt  identifikacije u suradnji  s  Hrvatskom, koja također prikuplja referentne uzorke, i kada se poklope, onda naši forenzičari nalaze podudarnost i izvodi se na osnovi DNK identifikacija. Do sada samo kroz taj projekt riješili 667 slučajeva.

Najbitnija je suradnja obitelji koje su spremne  surađivati  preko granice zbog svojih najmilijih. A odgovori se uvijek nalaze  izvan ovih  zemalja gdje se događa.

 U  nastavku programa  prikazana je  filmska  ispovjedna priča –  insert  iz filma  “Zid boli”, majka Šoljić, koja je izgubila četiri sina i zeta tijekom Domovinskog rata. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here