19. travnja 2024.
Piše l Katrina Rožić
O suradnji sa zastupnicima drugih nacionalnih manjina Hodžić je naveo da im je zajednička svaka inicijativa za očuvanje ljudskih prava i prava nacionalnih manjina. Istaknuo što manjine dijele, a to je glasanje na izborima.
Novi saborski zastupnik iz nacionalnih manjina Armin Hodžić, kandidat Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Hrvatskoj, nakon što je pobijedio na izborima, najavio je da će se zalagati za rješavanje problema s kojima se manjine suočavaju na izborima, ali izrazio je i želju da budu most suradnje između RH i BiH.
Na izborima je pobijedio dosadašnju zastupnicu albanske nacionalne manjine Erminu Lekaj Prljaskaj (Unija Albanaca u RH) i ušao u Sabor.
Kandidat Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Hrvatskoj, preuzeo je od Ermine Lekaj Prljaskaj (Unija Albanaca u Hrvatskoj) zastupanje pet nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru, pokazuju rezultati saborskih izbora održanih u travnju 2024.
Prema podacima s 99,5 posto biračkih mjesta, Hodžić je dobio 3328 glasova birača, a E. Lekaj Prljaskaj 2239 glasova, tako da će Hodžić zastupati albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu.
Zastupa bošnjačku, albansku, crnogorsku, makedonsku i slovensku manjinu
Tom prigodom Hodžić je izjavio: “Bošnjaci dva puna mandata nisu bili u Hrvatskom saboru i zadnja tri izborna ciklusa izgubili smo puno. Drago nam je da smo se nakon devet godina vratili u Sabor i imat ćemo prigodu učiniti nešto za našu zajednicu i za ostale nacionalne zajednice koje predstavljam”, istaknuo je Hodžić.
Armin Hodžić će, uz bošnjačku, u Saboru zastupati i albansku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu.
Polovica Bošnjaka nema pravo glasa
Jedno od najvažnijih pitanja na koje će se koncentrirati tijekom svog mandata je i pitanje upisa Bošnjaka u popisu birača. “Dugogodišnji je to problem, svaki drugi čovjek nije upisan kao Bošnjak u biračkom popisu, već kao Musliman. Dva desetljeća se mučimo s tim problemom, a i tijekom ovih izbora javilo se nekoliko stotina ljudi, koji su bili uvjereni da mogu glasati za predstavnika Bošnjaka, ali nažalost nisu bili upisani i razočaran su”, istaknuo je Hodžić.
Jedan od razloga zbog kojih Bošnjaka nije bilo devet godina u Saboru jest to, što polovica njihovog biračkog tijela nema pravo glasa. Također je istaknuo unapređenje infrastrukture bošnjačkih organizacija, izgradnju kulturnih i društvenih domova gdje će se okupljati, afirmirajući očuvanje svoga kulturnog i nacionalnog identiteta.
O suradnji sa zastupnicima drugih nacionalnih manjina, Hodžić je rekao: “Svaka naša inicijativa koja ide prema očuvanju ljudskih prava i prava nacionalnih manjina, bit će zajednička”. Istaknuo je jednu od mnogih stvari koju dijele nacionalne manjine jest – glasanje na izborima.
“Neki ljudi imaju problema u deklariranju i traže listu za nacionalne manjine”.
“U tom kontekstu svi zajedno trebamo vidjeti kako taj dio promijeniti. Jako puno je stvari na kojima možemo raditi, vjerujem da ćemo to u ovom mandatu i napraviti”, istaknuo je.
U Hrvatskom saboru sastali su se i članovi Kluba zastupnika nacionalnih manjina, kada se Hodžić upoznao s ostalima jer je novi zastupnik, te su razgovarali o mnogim temama. Naglasio je kako mu je drago što će sve zajedno rješavati.