Na važnom događaju u Albanskom kulturnom centru u Zagrebu, u organizaciji Albanskog kulturnog društva u Hrvatskoj – Shkëndija, promovirana je knjiga “Albanci i stvaranje Grčke države” istraživačice i povjesničarke Elene Kocaqi.
Ova knjiga bavi se utjecajem albanskog čimbenika na formiranje grčke države, rasvjetlila je doprinos Albanaca ustancima i povijesnim razvojima koji su doveli do stvaranja moderne Grčke. Ova studija gospođe Kosaci nudi novu perspektivu o ulozi Albanaca u balkanskoj povijesti i odnosima među njegovim narodima.
Istraživačica Elena Kocaqi tijekom uzlaganja o knjizi “Albanci i stvaranje grčke države”, tvrdi da su se Albanci, uključujući pravoslavne Arbre, muslimane i katolike, borili za neovisnost Grčke i značajno utjecali na njezino formiranje kao države.
Kosaqi ističe da su se Arvaniti nakon osamostaljenja Grčke 1821. godine suočili s procesom asimilacije, na što su utjecale intervencije Rusije i zapadnih sila, stvarajući novi grčki identitet koji se uglavnom temelji na vjeri. Ona tvrdi da je taj novi identitet sankcioniran Ustavom, definirajući da je svaki pravoslavni vjernik u Krista Grk, bez obzira na etničko podrijetlo.
Kosaqijeva knjiga skreće pažnju na novu perspektivu povijesti Grčke, osporavajući tradicionalne narative i naglašavajući doprinos Albanaca stvaranju grčke države. Njezin rad je detaljna studija koja se bavi albanskim čimbenikom u Arberskoj pobuni i njihovim utjecajem na Grčku revoluciju.
Ova zagrebačka promocija knjige ne samo da je podigla svijest o ulozi Albanaca u povijesti Grčke, već je i pružila platformu za daljnje rasprave i proučavanja ovog područja. “Albanci i stvaranje Grčke države” vrijedan je doprinos povijesnoj literaturi i svjedočanstvo Kosačeve strasti i predanosti otkrivanju i dijeljenju zaboravljenog dijela balkanske povijesti.