Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor : Deklaratat për ndryshimin e kufijve kërcënojnë paqen

Ai vlerësoi se procesi i përfshirjes së Ballkanit Perëndimor në BE është shumë i ngadalshëm dhe për këtë arsye po forcojnë politikat e nacionalizmit dhe ndryshimin e kufijve, të rrezikshëm për paqen dhe sigurinë.


Pas takimit me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq, presidenti i Sllovenisë Borut Pahor theksoi se ai mbetet i përkushtuar ndaj idesë që Ballkani Perëndimor të anëtarësohet në BE, sepse është e rëndësishme për mirëqenien e njerëzve në Ballkanin Perëndimor. dhe BE-së.

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor theksoi sot se deklaratat për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor rrezikojnë paqen dhe sigurinë në rajon, se kjo vlen për të gjithë ata që kanë përdorur deklarata të tilla kohët e fundit dhe se e vetmja përgjigje për rritjen e nacionalizmit. dhe ideja e ndryshimit të kufijve në Perëndim Zgjerimi i Bashkimit Evropian (BE) është në Ballkan, raporton Anadolu Agency (AA).

Në konferencë për shtyp pas një takimi me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, Pahor tha se ai mbetet i përkushtuar ndaj idesë së anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE, sepse është e rëndësishme për mirëqenien e njerëzve në Ballkanin Perëndimor dhe BE.

Ai deklaroi se me Vuçiqin është pajtuar që nëse BE-ja arrin t’i hapë dyert e saj për të gjithë popujt dhe vendet e Ballkanit Perëndimor në një kohë shumë të shkurtër, nuk do të ketë rritje të nacionalizmit dhe të menduarit për ndryshimin e kufijve. prandaj BE-ja duhet ta mbajë zgjerimin në Ballkanin Perëndimor në axhendën e Komisionit Evropian, Këshillit Evropian dhe Parlamentit Evropian.

Pahor tha se e mirëpret nismën e Ballkanit të Hapur sepse nuk e sheh atë si një alternativë ndaj zgjerimit të BE-së, por si një proces paralel që frymëzon bashkëpunimin në rajon dhe eliminon problemet dypalëshe dhe shumëpalëshe që mund të kërcënojnë paqen, sigurinë dhe prosperitetin ekonomik.

Ai shtoi se gjatë takimit me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, që është planifikuar për të hënën në Prishtinë, do të avokojë për zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit në kuadër të dialogut Prishtinë-Beograd. tha.

“E ngecur, gjë që është shkak për shqetësim dhe duhet të vazhdojë, sepse ngërçi nuk i bën dobi askujt”.

I pyetur nëse Pahor pyeti pse BE-ja nuk i dënon deklaratat e zyrtarëve shqiptarë se duhet të formohet një “Shqipëri e Madhe”, presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi se Pahor nuk ishte përgjegjës për këtë dhe vlerësoi se BE-ja tashmë është vonuar në reagimin sepse ato deklarata të dhëna dhjetë ditë më parë.

“Imagjinoni që ne të fillojmë të flasim këtu – dhe nuk po flasim dhe nuk do të flasim – për bashkim me disa të tjerë, do të duhej një minutë e gjysmë që ata të reagojnë nga Brukseli dhe të gjitha qytetet evropiane”, u ankua Vuçiq.

Ai tha se për mungesën e reagimeve ndaj deklaratave për “Shqipërinë e Madhe”, duhet pyetur Brukseli dhe se përgjigja e BE-së për pyetjen pse nuk ka – “sepse”.

Vuçiq vlerësoi se qeveria është e mendimit se serbët nuk kanë të drejtë të flasin për bashkim, ndërsa të gjithë të tjerët e kanë këtë të drejtë.

“Në momentin që dikush përmendi formimin e Serbisë së Madhe, më varnin në Bruksel, dhe formimin e “Shqipërisë së Madhe”, nuk ka rëndësi, gjithsesi është meqë ra fjala”, tha Vuçiq.

Vuçiq tha se Serbia duhet të hapë grupime të reja në negociatat e anëtarësimit me BE-në, sepse i ka përmbushur kushtet, por se nuk e di nëse do të jenë të hapura, sepse në BE ekziston një parim që të gjendet një vend që do të kërkojë Ai ndaloi diçka dhe deklaroi se “kështu punon Bullgaria me Maqedoninë e Veriut”, dhe se në rastin e Serbisë, “Kroacia do të bëjë të njëjtën gjë, nëse është e nevojshme, ose dikush tjetër”.

Ai deklaroi se nuk dëshiron t’i bëjë lajka askujt, se më e rëndësishmja për Serbinë është zhvillimi, dhe ka thënë se Serbia po zhvillohet më shpejt kumulativisht në të gjithë Evropën.

Vuçiq tha se “është në rregull dhe faleminderit” nëse BE-ja pranon gjithçka që ka bërë Serbia, “veçanërisht në lidhje me sundimin e ligjit”, por se është “në rregull dhe faleminderit” nëse BE-ja thotë se nuk është bërë. mjaft, “se ne po e rregullojmë vendin për ne”.

Lidhur me protestat që po mbahen në Serbi për shkak të ligjeve të miratuara për shpronësim dhe referendum dhe reagimin e policisë që pason ato protesta, Vuçiq vlerësoi se në BE është “shumë më imanente” sesa në Serbi, duke theksuar se në Serbi. “Ne nuk kemi topa uji dhe nuk përdorim asgjë të gjallë “dhe se ai është i lumtur që “gjithçka funksionon normalisht në Serbi”.

Duke folur për personat që shprehën protestën e tyre duke bllokuar rrugët në Serbi, Vuçiq tha se po shkelin Kushtetutën dhe normën elementare të lëvizjes së lirë.

Ai vlerësoi se në Serbi “mund të ketë pak tepricë të demokracisë, të gjithë mund të mbyllin rrugët dhe autostradat lokale, të cilat qytetarët e BE-së nuk kanë të drejtë”, ai shprehu shpresën “se ndoshta do të arrijmë atë nivel demokratik” që shteti. kundër atyre që bllokojnë rrugët reagojnë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjin dhe se ata që protestojnë një ditë do ta kuptojnë se nuk është normale të bllokohen rrugët në Serbi.

Screenshot_10
Screenshot_7
Screenshot_8
Screenshot_9
Screenshot_11
Screenshot_12
Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19
Screenshot_20
Screenshot_22
Screenshot_23
Screenshot_9
previous arrow
next arrow